| ernestin a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare pritena mea are varicela de o saptamana si 4 zile deja are bubite ce ziceti se mai ea pe altcineva daca persoana respectiva nu a avut varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, daca persoana ce vine in contact cu bolnavul de varicela nu a facut boala niciodata, se poate contamina cu usurinta, varicela fiind o boala extrem de contagioasa.

| Corina a răspuns:

Varicela sau varsatul de vant, cum i se spune in popor, face parte dintre cele 4 boli contagioase eruptive, numite si bolile copilariei. Deci daca tu sau alte persoane care intra in contact cu prietena ta nu ati avut aceasta boala, atunci cu siguranta va veti molipsi. Si totusi sunt si exceptii de persoane care nu se molipsesc, dar sunt rare. Ca sa-ti dau un exemplu, amandoi copiii mei au avut varicela, iar eu, care nici n-am avut in copilarie aceasta boala si nici n-am fost vaccinata impotriva ei, desi am fost tot timpul in contact cu ei, nu m-am molipsit. Dar sunt un caz fericit, dupa cum a spus si doctorul.
http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/352

| danutza_2917 a răspuns:

Daca nu ai avut varicela si ai venit in contact cu ea (cumva saliva sau secretiile nazale au ajuns la tine)cam cu 2 saptamani in urma atunci in maxim o saptamana poti sa te astepti sa o faci si tu. Stiu sigur ca asa a fost la copii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu, varicela face parte din categoria bolilor contagioase