| Anonim1999februarie a întrebat:

Ce sanse sunt sa fac varicela dupa 9 zile de la contactul cu persoana respectiva?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Varicela isi arata semnele dupa 2 saptamani!

CU PLACERE!

4 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

O persoana este contaioasa cu una doua zile inainte ca eruptia sa ii apara pe piele, contagiozitatea dureaza doar cata vreme exista vezicule pe piele. Daca zici ca au trecut 9 zile sunt sigur ca n-o sa patesti nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde în ce etapă a bolii era persoana respectivă...

Oricum, mai ai de aşteptat pentru a vedea dacă ai scăpat sau nu!
Incubaţia este de 14-21 de zile.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Carla01 a răspuns:

Sunt şanse destul de mari, eu am făcut-o după o săptămână happy

| Anonim1999februarie explică:

Multumesc pentru raspunsuri!
Cand am fost mic am scapat fara varicela dupa o seara intreaga in care m-am jucat cu o persoana care urmatoarea zi i-a aparut eruptia.
Mai bine faceam atunci