| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 14 ani si fumez de 2 luni si putin si de fiecare data dupa ce fumez mai mult am o senzatie persistenta de nod in gat si se simte ciudat cand inghit, se intampla mai ales in partea stanga a gatului, si ma gandeam ca poate am amigdalele imflamate pentru ca se simte nodul ăla jos pe gat.
Nu stiu daca e din cauza ca schimb tigarile prea des sau fumez tigari prea tari. De obicei fumez pall mall albastru sau dunhill albastru si cateodata sobranie albastru. Dar am incercat mai multe si le am schimbat cam des pentru ca sunt mai la inceput si vreau sa vad ce imi place cel mai mult. De obicei fumez vreo 5-10 tigari pe zi si cateodata putin peste 10, cam 12. Ma enerveaza rau senzatia asta in gat si efectiv nu se duce cu nimic adica nici daca beau ceva nici daca mananc.
Trece cam in 20 de minute daca nu mai fumez nimic.
Poate sa fie cancer sau ceva? Sau sa fie o iritatie din cauza ca fumez prea mult si tigari prea tari pentru mine? Credeti ca ar trebui sa incerc sa fumez mai putin si sa aleg tigari mai slabe? Si va rog, nu incepeti cu reprosurile ca sunt prea mica sa fumez, ca stiu si eu asta, m-am apucat din prostie si acum nu ma mai pot lasa asa usor ca imi vine pofta aia pe care nu o pot controla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Văd din întrebările tale că ai 14 ani. Îți urez mulți de acum înainte, dar nu prea mulți, că nu am cum, te grăbești spre mormânt cu mâna ta. Întâi vei rămâne fără gât, care a îmceput să se strice de pe acum.
Dacă nu ai trage în piept, ți-ai feri gâtul și plămânii.
Dacă ai fuma doar 3-5 țigări pe zi, ți-ai face bine ți-e însuți.
Dar eu mai zic așa. La vârsta ta, nu are cum să nu îți placă viața.
Pe la 30 de ani, ți-ai da seama că poate dorești să faci mai multe în viață. și că viața e scurtă, și ai dori să trăiești mai mult. iar pentru asta te-ai gândi să îți grijești mai mult sănătatea.
Dar ce ar fi să începi asta de pe acum?
Să îți propui un țel foarte foarte înalt, care are nevoie de foarte foarte mult timp pentru realizarea lui, de exemplu de încă 80 de ani. Astfel acum ai 14 ani. Să îți pui în plan ca peste 80 de ani, când vei avea 94, să fii încă în formă, ca acum.
Atunci te-ai putea gândi la asta, când îți vine pofta aia, să te abții.
Poți reduce treptat doza spre 3 țigări pe zi.
Asta dacă vrei ceva de la viață.
Dacă nu îți pasă, succese!
Ca să trăiești, de când ai ieșit din mama, când ai învățat să respiri, tot înveți. Se numește școala vieții.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Apreciez raspunsul, dar sa stii ca nu e deloc bine sa tragi in gura, pentru ca asa faci cancer oral si de gat, stie toata lumea care fumeaza. Eu de cand m-am apucat trag in piept, si nu pot suporta daca trag in gura, mai ales ca imi ramane un gust mai puternic de tigara. Si apropo, intrebarile mele din trecut nu au nici o legatura cu ce am in cap acum. Inainte eram un copil care punea intrebari prostesti, chiar si eu rad de ele cand le citesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar dacă nu, faci cancer de plămâni, ca cumnatul meu care a murit de tânăr din cauza asta.

| anonimg a răspuns:

Organismul se manifestă în fel și chip, ca poate posesorul acestuia își va da seama că țigările nu-i face bine. Tu dacă chinui corpul, mai târziu o să te chinuie și el pe tine. Și să vezi atunci suferință, nu ca asta care o ai acum.
Unii fumează toată viața și nu au nimic. Alții într-un an ajung la TBC, dacă nu la chiar mai rău. Tu se pare că faci parte din cea de-a doua categorie.
Deci dacă organismul tău nu tolerează fumul de țigară și substanțele din el, păi atunci nu-l mai sili să le accepte. Plăcerea nu are de-a face cu rezistența.
Și dacă în două luni ai ajuns la 10 cuie/zi, în 6 luni nu-ți vor ajunge două pachete/zi.
Îți spun că va veni vremea să dorești să te lași și nu vei mai putea. Și ca să o faci va trebui să duci o luptă crâncenă împotriva acestui viciu. Nici măcar 1% din fumători nu se mai pot lăsa, cu toată asistența și ajutorul oferit de stat și diferite asociații și organizații.
Tu trebuie să lupți acum cât încă ești la început. Pur și simplu te abții când îți vine pofta. Îți găsești ceva de făcut decât să stai și să te plimbi din colț în colț cu gândul la plăcerea respectivă. Și faci lucrul acesta oridecâte ori pofta va veni. Aceasta înseamnă educație, autocontrolul pe care toți trebuie să le avem. Toți avem de luptat împotriva naturii noastre care ne trage mereu în jos. Noi trebuie să ținem în frâu tot ce este rău: nu doar plăcerile nesănătoase, ci și gândurile, cuvintele și toate apucăturile nesănătoase (nervozitatea, ura, invidia, mândria, etc).
Dacă ne stăpânim într-un domeniu, lucrul acesta ne va ajuta să ne stăpânim și într-un alt domeniu. Fii hotărât și vei reuși. Când cădem, ne ridicăm și mergem mai departe.

| raduspace10 a răspuns:

Nu cred ca e cancer. Nu prea ai cum sa faci cancer dupa 2 luni de fumat. Cel mai probabil, corpul tau nu tolereaza fumul de tigare, sau ai o iritatie. Ca sa iti dau un exemplu, eu am fumat de la 17 ani pana la 19 ( m-am lasat aproape total de fumat, mai fumez doar 2-3 tigari pe zi, si in rest fumez electronica dar nici din aia foarte mult ), si pot spune ca eu cand m-am apucat dupa doar O LUNA fumam 30 tigari marlboro rosu pe zi. Nu cred ca e vreo problema medicala.
Acum, ca un simplu sfat. Stiu cum e senzatia, tu nici nu o stii pe aia "nasoala", eu aveam momente in care daca nu fumam in primele 5 minute de cand ma trezeam simteam ca crap. Sfatul meu e sa incerci sa iei tigare electronica. De ce? Tu cand fumezi o tigare, fumezi pana se termina. Poate tie in acel moment iti ajunge o jumate de tigare ca "sa te saturi". Dar tot o fumezi pe toata. Practic tot timpul esti in exces de nicotina, si aia iti tot creste toleranta si te face din ce in ce mai dependenta. Daca incerci sa fumezi electronica, poate la inceput vei fuma mai mult ca si timp decat tigari normale, dar in timp iti va scadea pofta de nicotina. Si in cateva luni, o sa scazi si concentratia lichidului si te vei lasa usor usor. Incearca sa fumezi 2-3 tigari dimineata, ca atunci presupun ca e senzatia mai nasoala, si restul zilei fumeaza electronica.

| anonim_4396 explică (pentru raduspace10):

Nu prea stiu de unde as putea sa-mi iau tigara electronica, stau in Bucuresti. Stii cumva vreun loc de unde imi pot lua? Am auzit de o tigara electronica logic care e 90 de lei si am incercat o data de la o prietena si mi-a placut mult si aroma, chiar daca era fara nicotina. Dar nu cred ca pot sa imi iau singura mai ales daca am 14 ani...

| anonim_4396 explică (pentru raduspace10):

Apropo... cat despre tigari, crezi ca ar trebui sa fumez mai slabe ca sa nu mai simt asa mare nevoie de nicotina? Tin minte cand m-am apucat fumam slabe si multeeeee si nu aveam nici o problema, chiar daca fumam 10. Totusi daca poti sa imi dai variante mai slabe de tigari in afara de slimuri sau tigari cu bila, pentru ca nu le tolerez deloc, si mentolul ăla ma zgarie pe gat.

| Iulianshh a răspuns:

Ce cancerlaughing am avut si eu cand fumam la 10 ani, am luat o pauza de 3 ani acum am 13 ani si fumez jumate de pachet pe zi de sobraine negru slim si n am trebuie!

| State_Stefan_1985 a răspuns:

Cred ca ti se umfla glanda tiroida.