| passenger a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt foarte timida crying Nu stiu ce sa mai fac. Este un grup la liceu de copii "mai tari", adica fac glume bune, dau petreceri etc.As vrea sa fiu si eu prietena cu ei, dar pur si simplu merg in pauza de exemplu cu ei si stau fara sa scot niciun cuvant crying Mi-e rusine ca nu care cumva sa ma fac de ras daca vorbesc etc. Credeti ca daca voi fi mai indrazneata ma vor baga mai mult in seama? Cum pot sa scap de timiditate? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna! da, ar fi cazul sa fii mai indrazneata.,, pustanii"apreciaza lucrul asta.cand esti cu ei, spune-ti in gand:de ce sa ma intimidez? ei sunt,, coll".de ce sa nu fiu si eu? HAI! trebuie sa scot si eu un cuvant!
cauta bancuri pe net si spune-le.succes!

| KodrutZ a răspuns:

Ignora-i, ramii cum esti. Intr-o buna zi, o sa iti para bine. Nu lasa lumea sa te schimbe, va veni momentul in care tu vei fi cea care vei schimba lumea.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asa-s si eu.Fa glume sau spune bancuri cuiva si o sa vada ca radeti.Asa am facut si eu.

| LadyGA a răspuns:

Buna! incearca sa te bagi in seama cu ei mai mult. vorbeste-le, razi la glumele lor, incearca sa faci si tu glume, poti invata. acum, pentru a te adapta, trebuie sa iti placa sa petreci, sa dansezi, etc. nu lasa timiditatea sa te infrunte! bafta multa!

| Biankka a răspuns:

Asta e un farmec al tau! timiditatea...barajul ce sta intre restul lumii si sentimentele, comportamentul tau!
Daca vrei sa te schimbi sa stii ca nu te va ajuta la nimic! Daca nu te accepta asa cum esti nu merita sa stea in preajma ta! Cu siguranta esti timida nu pentru ca nu vrei sa te faci de ras.De fapt cred ca tu nu realizezi ca Timiditatea asta fata de ei dovedeste ca nu te simti in largul tau alaturi de ei!
si sa stii ca nu exista copii tari! fiecare are o frumusete personala si pun pariu ca frumusetea ta nu e pusa in valuare asa cum ar trebui!
Construieste-ti un grup de prieteni ca tine, care nu te fac sa te simti respinsa! insa cel mai important FI TU INSUTI! asa castigi popularitate, nu prin falsitate si iesirea stridenta in evidenta!
sper ca te-am ajutat
pupici!

| AlexandraRusu26 a răspuns:

Pai si eu eram timida in clasele 1-4 dat mi-a trecut.mi-am dat seama ca daca intru in vorba cu ceilalti nu ma vor manca.stii, trebuie macar sa incerci.cu timiditatea pierzi cei mai frumosi ani din viata.asa ca ar trebui sa te duci la ei si sa te bagi in vorba.sa vada cum esti tu de fapt

| thewebdesigner a răspuns:

Nu e nici o problema daca esti timida. Totul se va rezolva in timp.

| bombomiss a răspuns:

Surprinde-i cu coroane din morcovi. functioneaza crede-mawinking