| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...sunt mult prea timida.
Acum sunt in clasa a IX-a si oricat as vrea sa fiu mai deschisa, mai indrazneata, pur si simplu nu pot.
Cu fostii colegi nu imi mai tace gura laughing..si acasa la fel.dar cand merg la liceu, oricat as incerca sa spun ceva, ma blochez.Sunt fete in clasa care nu tac... vorbesc incontinuu laughing.
Nu este problema ca am colegi increzuti, ba chiar dimpotriva.Nu exista niciun coleg care sa nu fie dragut cu tine.Dar cand vreau sa spun ceva, ma blochez. Poate este si teama de a ma baga in toate treburile lor si sa ma creada nesimtita.
Ceva sfaturi...sau metode prin care sa scap de timiditate.
Multumesc! big hug O zi buna.

1 răspuns:
| daiiaa a răspuns:

Si eu sunt la fel, acum m-am mutat in Italia la un liceu si nu cunosc pe nimeni, dar copii sunt buni aici, sfatul meu: daca ei sunt draguti cu tine si te baga foarte mult in seama, incearca incetul cu incetul, pe zi ce trece sa ii bagi si tu mai mult in seama si sa iti dai drumul la gura, dar nu cu toti. incepe si tu mai intai cu o fata sau doua, apoi ai sa vezi ca o sa poti sa iti deschizi gura si sa vorbesti ca o moara stricata laughing cu toata clasawinking