| oanna_4635 a întrebat:

Buna TPU.Am varsat de vant(varicela), insa foarte putine bubite care acum au coaja(ba chair mi-au si cazut unele coji). Problema este ca trebuie sa plec la tara, si nu stiu cat sa mai stau in casa.Am deja 5 zile si nu stiu ce sa fac(toate bubitele au coaja) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai in casa 14 zile. Daca iesi atat de repede, ai sa infectezi lumea (inca esti contagioasa) si ai sa ramai cu cicatrici. Lasa tara, ai sa mergi acolo cand te faci bine, acum mai stai inca 9 zile inchisa in casa, fara sa iesi deloc (cel mult 5-10 minute in balcon).

Apache
| Apache a răspuns:

Stai pana iti trec de tot!
.nu cred ca se pune problema sa pleci la tara! :.ar tr sa stai in casa intre 10 si 14 zile!

| mdany a răspuns:

Eu am avut mai mult de 1000 pe tot corpul.INFERNALcryingcrying. Si am stat in casa vreo 20 de zile pana mi-au cazut COMPLET.Deci la tine 5 zile sunt putine, pentru ca mai pot sa apara bubite, si e recomandat sa stai 14 zile in casa sa nu intri in contact cu aerul, si cu dusul, pentru ca varicela se hraneste cu oxigen.

| Gabiii a răspuns:

Este recomandat sa stai 14 zile eu am stat 22 de zile crying

| metalheart a răspuns:

Buna! Si eu am avut dar cand eram mica. tot ce stiu e ca trebuie sa stai cam 14 zile fara sa ai contact cu aerul de afara.se trateaza cu tuica parca(sau erau corii. oricum e cam acelasi lucru).ar trebui sa incerci ceva de la medic, si sa te consulte ca sa fii sigura ca poti iesi afara. daca iesi si varsatul nu s-a dus risti sa te imbolnavesti mai tare si sa-i imbolnavesti si pe cei care nu au avut inca.
Sanatate multa si SARBATORI FERICITE!