| Eslasis a întrebat:

As avea o intrebare. Am 16 ani si ma confrunt luna de luna, de 3 ani cu o menstruatie foarte abundenta si cu niste dureri foarte mari. Perioada menstruatiei este de 7-10 zile si vine cand cum. Dar destul de regulat. Ma doare tare burta si spatele, dar mai tare ma deranjeaza fluxul abundent. Ma misc putin in pat si deja trebuie sa ma duc la baie. Am o anemie mare mereu, desi iau multe pastile. Si fier si calciu etc. Stiti ceva remedii pentru un ciclu abundent? Am fost la ginecolog dar mi-a spus ca asa sunt eu, asa e organismul meu. Pastile nu prea pot lua (analgezice etc) pentru ca am gastrita si la unele fac alergii..sunt alegica. Absorbantele sunt groaznice..si as incerca ob-urile. Ce parere aveti despre ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Iartă-mă, dar la un singur medic ginecolog ai fost? Căci, există remedii, dar trebuie o internare la un spital universitar, unde ți se vor face niște analize medicale serioase.
Ciclul abundent, poate avea și cauză hormonală, care se poate rezolva. Poate fi neurologică, psihologicå. Nu e doar de la anemie. Mergeți la medicul de familie cu părinții și cereți trimitere pentru un astfel de spital pentru consultație, iar acolo vorbiți și despre o eventuală internare!
Iartă-mă, dar anemia e agravată de această sângerare. Căci, nu e doar sânge, pierzi și minerale, vitamine, globule albe, roșii, deci e o dereglare a organismului.
Interzic, să folosești ob, căci poți avea mari probleme medicale. De obicei, tamponul intravaginal se folosește când ai ciclul normal, mergi la piscină, ai o ținută mai sexy. În cazul tău nu folosi!

| Nirvanaaa a răspuns:

Ramai la absorbante pentru ca sunt mai igienice, sangele aflandu-se in exterior, ob-urile nu sunt asa bine vazute daca ai o menstruatie abundenta.Cat despre dureri, ginecologul are dreptate, fiecare fata e diferita si sufera diferit in perioada asta.Pentru durerile de burta incerca sa pui o sticla cu apa calduta sau ceva cald, dar sa nu apesi.Nu sta in frig ca asta amplifica durerile. Odihneste-te, hidrateaza-te, eventual bea si ceaiuri caldute.Analgezicele ...eu nu prea le vad efectul.

| dmstefania a răspuns:

Tampoanele sunt destul de sigure, insa uneori te pot afecta grav daca esti incepatoare. Sau chiar daca nu esti incepatoare, tot poti risca. De exemplu, se pate rupe acea ata si este destul de grav. Stiu ca mama mea mi-a zis ca pe vremuri, femeile beeau rachiu pentru a nu le mai durea burta si a nu le curge mai mult! Sper ca ti-am fost de folos! Funda?