| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

as dori niște răspunsuri sincere și fără bătaie de joc. De 2 săptămâni aproximativ sunt mereu deranjat la stomac, adică scaunul este mai mereu moale o data pe zi in special dimineața dureri abdominale nu am decât câteva crampe de scurta durata. Eu precizez ca in ultima perioada am mâncat doar Fast Food, de mulți ani am avut probleme cu stomacul o data pe luna ma doare cam 3-4 zile încontinuu. Inainte durerea era maxima nu puteam dormi deloc... Făcusem analize dar totul era in regula, de 1 an de zile nu mai am dureri dar după câteva zile am scaune cu diaree cam 1 zi 2 și revine la normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă ai dureri iar medicul spune că ești sănătos, atunci trebuie sa mergi la un alt medic.
Niște sfaturi de care ar trebui să ții cont:
Evită dulciurile și oțetul -acestea face ca toată hrana ingerată să nu mai fie digerată, ci să fermenteze.
Evită ceaiul, cafeaua, ciocolata cu lapte și orice produs scos din tonomate. Aceste aparate fac ca apa din ele să fie stătută, loc prielnic pentru dezvoltarea unor bacterii care rămâne în stomac.
Nu mai consumi nimic ce conține făină albă. Cerealele integrale trebuie să fie baza, apoi legumele, și apoi fructele.
Nu mai consuma lapte dulce. Iaurtul este mai sănătos.

Verifică să vezi dacă nu cumva ai apendicita; durerea acesteia poate fi localizată în orice parte a burții, nu neapărat în dreapta; ea se manifestă cu dureri și scaune moi -cu simptomele pe care ai.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru anonimg):

Dureri nu mai am de aproape 2 ani de zile și asta am observat de când am început sa nu mai fumez pe stomacul gol...

| anonimg a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Totul are o cauză și un efect. Este bine că ai descoperit cauza: fumatul pe stomacul gol. Dacă vei abandona fumatul de tot, vei evita mai multe probleme care vor apărea mai târziu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Verifica sursa de apa!