| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Cam cat ar costa o pereche de ochelari de vedere cu antireflex? Am dioptriile 0.75 si 0.50.Momentan am ochelari de vedere heliomate..Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca sa-ti cumperi ochelari cu lentile din plastic; sunt mai usoare si nu risti sa se sparga atunci cand iti scapa din mana. eu de peste 40 de ani folosesc astfel de lentile

11 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Majoritatea lentilelor heliomate au si strat antireflex. eu am dat 370 lei ( in Buc. vis a vis de spitalul de Otalmologie. lucreaza bine si ieftin!), dar am dioptrii putin mai mari

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pe mine m-ar interesa numai stratul antireflex fara a fi heliomate.Am deja.Cu heliomatele nu prea ma inteleg, aici ma refer ca si aspect(parca sunt ochelari de soare).E prima pereche de ochelari pe care ii port de cateva zile.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Sfatul meu este: sa continui cu folosirea lentilelor heliomate; stratul antireflex nu te ajuta cu absolut nimic. pune ma presus de aspect Sanatatea ochilor!

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mersi insa cand intru in casa sau intr-o zona mai intunecata nu prea vad. Daca imi dau ochelarii jos ametesc.Ma gandesc ca poate nu sunt inca obisnuita cu ei.Totusi eu am miopie simpla(nu vad de la distanta)si nu mi s-a spus daca e necesar sa ii port tot timpul sau nu.Tu cum porti ochelarii?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Eu ii port permeaent; in special pentru distanta. Fii mai rabdatoare cu revenirea absorbtiei ( de intensitate luminoasa). Lentilele cu modificare instantaneea absorbtiei costa de aproximativ 50-70 de ori mai mult decat cele uzuale, asa cum avem noi. Daca le ai din plastic este suuuper

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sunt din sticla lentilele

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De acum astept sa treaca aprox.doi ani apoi sa ii scimb si data viitoare o sa fiu mai atenta in alegeri.Mersi de sfat.

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pot inlocui ochelarii pe care ii am cu altii insa doar sa aiba antireflex de la optica medicala de unde am facut consultul si cumparat ochelarii?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Da, poti!

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mersi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Incearca sa-ti cumperi ochelari cu lentile din plastic; sunt mai usoare si nu risti sa se sparga atunci cand iti scapa din mana. eu de peste 40 de ani folosesc astfel de lentile

| Mirris explică:

Cand am primit ochelarii, mi s-au mai dat o pereche de lentile din plastic cred.Ai idee pentru.ce mi s-au dat acele lentile?