| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ce părere aveți: PAINEA ÎNGRAȘĂ SAU NU? Am căutat pe google și părerile sunt împarțite deoarece fiecare om are un metabolism diferit, dar aș vrea să știu în mare parte dacă îngrașă sau nu. FUNDĂ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Raspunsul este simplu violeta fara multe explicatii si alte balivenre, painea este foarte sanatoasa pentru organism si este recomandat sa fie consumata zilnic, iar faza cu greutatea painea nu are nici o treaba totul tine de cantitate depinde cu ce manaci painea daca mananci o feliuta de paine si 2 hammburgeri pe zi normal ca te ingrasi, de specizat painea neagra sau de caza este recomandata de mancat nu pentru ca nu ingrasa ci pentru ca ea nu contine gluten spre deosebire de painea alba

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Painea ingrasa doar atunci cand o asociezi cu unt/cartofi/paste.
Uite si un link.
http://sanatate.bzi.ro/......evitat-845
O zi frumoasa sa ai:)

| doctorandus a răspuns:

Dintr-o felie sau doua de paine pe zi nu te ingrasi, daca mananci o paine intreaga in fiecare zi te ingrasi (daca mai mananci si altceva). In general: calorii asimilate minus calorii consumate (arse) = calorii depuse.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde cu ce o combini, depinde ce fel de paine este.
De preferat este painea neagra, intermediala sau graham
Nu vei consuma paine cu paste, orez sau cartofi
Si miscarea joaca un rol important.

| Cherilyn a răspuns:

Depinde de tipul de pâine.
Eu una mănânc Grâu întreg de la Vel Pitar și consider că e una dintre cele mai sănătoase, pentru că nu conține E-uri și nu are nici mult zahăr (el este cel care îngrașă). De asemena, consum f puțină și nu după ora 6.

Depinde de cât de multă consumi și cu ce o combini.
Nu cred că ar trebui să renunți în totalitate să o consumi, pentru că are și ea beneficiile ei.

Învață să citești eticheta, uită-te la numărul de calorii și la valorile nutriționale și cea care conține mai puțin zahar și are mai putine calorii (mai puțin de 250 cal/100gr) este cea potrivită.

| andreimada a răspuns:

Încearcă să citești aici : http://www.romanialibera.ro/......asi-212970

Fundă?