| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Ce proteine imi recomandati pentru masa musculara mai rapida. Am cam 1.80 metri si 60 kg. Si sunt slab "aproape se vad oasele" creatina m-ar ajuta? Sau sa mai iau ceva proteine pe langa creatina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tu ai nevoie de carbohidrati, nu de proteine.

Da, creatina te-ar ajuta... dar tot ai nevoie de carbo prioritar happy

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Am luat si creatina dar nu am observat nici o diferenta. Am un coleg care a spus ca daca iau cum ia si el xplode pe langa creatina se va vedea diferenta la el s-a vazut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

No-explode de la BSN? adica oxid nitric?

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Nu. La plicuri. Si creatina (fx) si xplode la plicuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Pronutrition? sau ce firma?

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Da

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

E cea mai ok dintre firmele romanesti... dar tot firma romaneasca e.

Mai bine iei de la o firma ca lumea, gen BSN, ON, Weider, muscletech, etc.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc. Si pe langa creatina sa mai iau ceva? Si mai am o problema eu nu prea am timp sa trag doar duminica. Se lasa muschii daca iau creatina si trag doar o zi pe saptamana?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Nu exista "se lasa muschii", asta e o aberatie. Muschii se "distrug" (adica revii la forma initiala, nu se lasa nimic) daca incepi sa mananci ca o miss anorexica.

Dar doar 1 antrenament pe saptamana? Si cum e antrenamentul de duminica? In rest nu mai poti face nimic, gen tractiuni la o bara, niste flotari cu ceva greu in spate, etc?

Si ce mananci intr-o zi? Creatina si alte suplimente conteaza maxim 10%... daca nu ai suficiente proteine in alimentatie, poti sa bagi creatina pana iti iese pe urechi ca nu faci mare lucru.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Tot asa voiam si eu sa zic(ca revin la forma initiala). Eu nu mananc asa mult, cam 3 sau 4 mese pe zi. Si seara fac cateva serii de flotari si tractiuni. Probabil sti cum ii sa mergi dimineata la lucru si la 4 seara sa vi inapoi si sa stai si la tara ca ii de lucru. Si in oboseala aia nu prea mai poti face nimic. Dar mai fac tractiuni si flotari seara. Si nu prea mananc asa mult bogat in proteine decat oua mai mult. De aceea zic daca as putea lua si ceva proteine pe langa creatina ca sa am portia de proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Nu le mai amesteca, fa ori flotari ori tractiuni (cu greutate aditionala, ia un rucsac greu in spate cand faci tractiuni). Si fa mai multe tipuri, spre ex. exista vreo 25 de tipuri de tractiuni, fa 4 (eu prefer asa: tractiuni cu priza larga, palmele opus spre tine - priza tip pronatie -, tractiuni in triunghi, tot priza larga, - sus ma mut de la o mana la alta -, tractiuni cu palmele spre mine, mainile apropiate ). La fel si la flotari. fa intr-o mana, flotari spider, diamant, etc. Deci, intr-o seara faci DOAR FLOTARI sau doar tractiuni, 3-4 tipuri. Incepi cu ce e mai greu (gen flotari intr-o mana).

Eu merg dimineata la munca si ajung pe la 6 seara acasa... apoi de la 7 la 8 merg la sala (sau la kickboxing).

Da, poti lua proteine pe langa creatina, evident. Sunt chiar mai importante.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Si ce proteine sa iau pe langa creatina? Si eu am facut kickboxing. Ai Facebook?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Skype.

Orice whey e bun. whey = zer, proteina cu absorbtie rapida.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

De exemplu 100% whey protein este bun sau impact whey?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Uita-te ce contine fiecare, ce procent de proteina are si daca are aspartan (eviti ce are aspartan).

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Pe whey protein nu scrie nimic de aspartan. Cred ca nu are. Dar dupa ce le iau cu 30 de minute inainte de antrenament trebuie să beau neaparat multa apa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

De ce inainte de antrenament? Proteinele refac fibrele distruse de antrenament...inainte de antrenament, ce sa repare? happy

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Pai pe acele plicuri scrie cu 30 de minute inainte de antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Pe plicurile de whey protein?

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cosmin86):

Nu. Pe xplode si pe creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Exact... eu in comentariu am spus "Proteinele refac fibrele distruse de antrenament". PROTEINELE.

xplode si creatina NU sunt si nu contin proteine.

22 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Daca mananci carene,soia oua,lapte,branza si fructe nu mai ai nevoie de porcarii, oricum corpul absoarbe cat e necesar, restul elimina, munca este cea mai importanta iar daca mananci bine nu ai nevoie de prafuri, am luat si eu cateva luni acum 3 ani si in afara de gust nu aveau nici un efect

| Ensiferum a răspuns:

Jumbo professional.Nici nu mai ai nevoie de mancare pe langa. Pui lejer 6 kg pe luna.