| sacrantolove a întrebat:

Ce se poate intampla daca beau CocaCola Original sau CocaCola (Zero Zahar), zilnic sau ocazional?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Coca cola da dependenta cel mai rapid, are cofeina + zahar, doua lucruri care dai dependeta, e nu e zahar dar e aspartan mai rau ca zaharul asta creste glicemia si da diabet 2 mult mai rapid, adica daca ai avea de ales ai bea ala cu zahar sau deloc ca organismul uman nu are nevoie de asa ceva nici ocazional macar, iti spun eu nu te apuca de bauturi de astea, astea duc la dependenta, obezitate

diabet zaharat de tip 2
tensiune arterială crescută
boli cardiace și accidente vasculare cerebrale
anumite tipuri de cancer
apnee de somn
osteoartrită
boală hepatică grasă
boală de rinichi
probleme de sarcină, cum ar fi creșterea nivelului de zahăr din sânge în timpul sarcinii, hipertensiune arterială și risc crescut de naștere cezariană (secțiunea C)

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In cel mai fericit caz te vei ingrasa, dar atentie aceste sucuri contin foarte multe substante rele pentru organism indulcitori sintetici etc
Cam toate-s cancerigene si mie imi pare una dintre cele mai nasoale bauturi coca cola, nu stiu ce contin dar cand bei mai multa ti se face rau, sau ai o stare de rau, ori te strici la burta etc
Deci nu bea zilnic sub nicio forma ca nu este bine.

| DenisIonut01 a răspuns:

Strica dintii, probleme cu stomacul, diabet probabil (chiar daca e zero zahar, are indulcitori), probabil probleme cu inima asta daca bei zilnic. Daca e ocazional nu cred ca e asa mare problema, mai ales cand esti ametit si cauza e glicemia, e recomandat un cola happy

| BogdanCB123 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Nu strica dinții daca stii sa ai grija de ei(am testat anul trecut )

| DenisIonut01 a răspuns (pentru BogdanCB123):

Orice suc cu acid strica dinții in timp. Cola iti poate si pata plombele.

| InVisible99 a răspuns:

Am baut o vreme zilnic, de ce m-am lasat? aveam probleme cu stomacul. Sa bei zilnic nu e bun, la fiecare se manifesta diferit, dar nu recomand.

| Andreeush a răspuns:

Conține mult zahăr, o să ai probleme cu dinții și alte probleme de sănătate.
Mai dă și dependență.

| NoahKaan a răspuns:

Coca Cola e unul dintre cele mai periculoase sucuri. Contone fooooarte multe porcarii. Nu multi stiu ca Cola Zero zahar e mult mai periculoasa decat cola original. Intr-adevar, nu are zahar, dar are un inlocuitor al acestuia numit ASPARTAM care e de 180-200 ori mai puternic decat zaharul normal. Deci e mult mai bun cola original. Ca sa elimini din corp un pahar de cola;, trebuie sa bei 10 pahare cu apa. Deci iti dai si tu seama cat de toxic e... cola in general nu e sanatos...iti recomand sa il consumi cat mai rar