| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU colonul iritabil se mai vindeca? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate vindeca daca faci tratament cu probiotice (cumpaar-te din farmacie) si luate pentru 3-6 luni consecutive ori
Baut in fiecare dimineata si seara, cate un pahar de 200ml de chefir/kefir.
Se evita a se manca orice mancare este iritabila pentru colon: prajeli, grasimi, vegetale care provoaca gaze: varza, mazare, cartofi, fasole boabe si sucuri sau alcool.

| Eduard619 a răspuns:

In cazul in care te intrebi cum se trateaza colonul iritabil, trebuie sa stii ca nu exista un remediu singular, ce te va vindeca de aceasta afectiune. Tratarea sindromului colonului iritabil presupune efectuarea unor schimbari fundamentale in stilul de viata. O vizita la medicul specialist este primul pas catre ameliorarea simptomelor. Pe langa recomandarile doctorului, cateva schimbari in stilul de viata pot fi de mare ajutor.

| munteanuionvictor a răspuns:

Cu regim se vindecă în timp.

| Eduard619 a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Nu se vindeca, doar poti tine iritatia "sub control"happy