| nikklett a întrebat:

Cred ca am o problema.
De vreo jumatate de an nu mai am pofta de mancare. Adica daca vad la cineva mancare sau simt miros, mie imi vine rau. Pur si simplu nu suport. Mananc o data pe zi sau o data la cateva zile pentru ca ma obliga mama, iar cand nu vreau ma cert cu ea pentru ca mie chiar nu imi este foame.
Cand mananc, mananc salate sau ceva usor, apoi fac sport cam... excesiv. Am 53 kg la 1.60. adica nu cred ca e o problema daca eu nu simt ca imi e foame si nu am dureri de stomac.
Am ajuns asa din cauza ca atunci cand eram mica, toti "prietenii" imi ziceau ca sunt grasa desi nu eram. Stiu ca nu e bine, dar dorinta mea cea mai mare e sa slabesc incat sa devin anorexica, sa vad ce mai zic ei atunci, pentru ca da, imi pasa de ceea ce zice gura lumii pentru ca nu suport anumite lucruri. Sa nu mai zic ca n-am incredere in mine si ma critic singura din orice...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mănânci când ți-e foame e bine.
Dacă ți se face rău doar când vezi mâncarea, nu este bine.
Dacă îți pasă de ce zice gura lumii iar nu este bine.
dorinta mea cea mai mare e sa slabesc incat sa devin anorexica,
Dacă această dorință o ai, ea te bagă în mormânt.

| Cosmin86 a răspuns:

Dar nu trebuie sa fi anorexica, trebuie sa fi FIT. Tonifiata, cu fundul rotund (genuflexiuni cu haltera pe umeri pentru asta), etc.

Nu exista doar "slab" si "gras", ca nu suntem RETARDATI, exista FIT!

| Nătărău a răspuns:

Vreau să te asigur că o masă la cîteva zile e un program normal și ceea ce fac majoritatea oamenilor în ziua de azi (3-6 mese pe zi) e total anormal.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nătărău):

Da, strămoșii noștri mai vechi nu găseau zilnic ceva de mâncare. Când găseau, mâncau, când nu, nu.

| Nătărău a răspuns (pentru sadrian46):

Și cînd găseau mîncau dacă le era foame, dacă nu le era, păstrau. :-)

| sadrian46 a răspuns (pentru Nătărău):

Da.
Așa fac toate animalele inteligente, mănâncă când le este foame, beau când le este sete, nu la ce se face reclamă la TV. Și nu se iau după gura lumii, nu iau suplimente ca să facă mușchi.

| mngzx a răspuns:

Ia multivitamine efervescente