| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. Cum as putea aa scap de insomnie si sa imi fie somn cand ma culc? Niciodata nu imi e somn si cateodata nu pot sa dorm toata noaptea. Am problema asta de la 7-8 ani si acum am 14. E foarte stresant si daca nu dorm nu am chef de nimic toata ziua. Luam inainte niste "jeleuri" care ma ajutau sa adorm,dar nu mai am si mama nu ma mai lasa sa imi cumpar pe motiv ca sunt prea scumpe si creaza dependenta. Cum as putea sa adorm repede? Am incercat cu masaj,lavanda si alte chestii, dar nu functioneaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mișcare, multă mișcare în timpul zilei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai fost la vreun medic pana acum?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Apucă-te de un sport.

| Sergiu0709 a răspuns:

Salut, exista niste ceaiuri naturiste ti le recomand deoarece nu trebuie sa treci direct la medicamente din punctul meu de vedere.
Dar m-ai bine mergi la un specialist si el te va ajuta

| Sergiu0709 a răspuns:

Inca ceva inainte poti face un dus cald si in camera/dormitor sa fie putin mai racoare prin asta corpul isi da seama ca este timpul de culcare si poate usor usor isi va face treaba

| 22Florentina a răspuns:

În primul rand încearcă sa consulți un medic. Dacă nu fă-ți un program te trezești la 7 dimineața mănânci ceva și îți faci ocupație iesi la alergat făi curat prin casa. Dacă ai 14 ani un loc de munca nu îți poți găsi. Dar poți sa îți faci diferite activități și încă ceva. Nu te mai culca cu stresul asta vai nu pot sa dorm nu pot sa dorm relaxează-te și dormi când poți tu nu te mai stresa.