| Sara2 a întrebat:

Cum scap de insomnie? este 2 noaptea si nu pot sa adorm, stau pe net ascult muzica si imi vin in minte diverse chestii, nu stiu am o stare foarte ciudata, cum scap de aceasta stare si cum scap de insomnie? dati-mi sfaturi, multumesc

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce stare ai daca ai descrie mai detaliat ti-as spune, insomia se reduce prin sport, sex, bautul de cafea mai putina si da culcate cand numai poti nu te pune in pat si sta ore nu reseteazati orarul stai pana numai poti si nu te culca intre 5-8 seara, acuma starea aia poate influenta desigur

| milan9 a răspuns:

Ia un metanier (bratara din aceea cu noduri din material textil) si zi scurte rugaciuni de genul "Doamne miluieste pe..."
In loc sa stai o ora doua trei, vei sta poate 20-30 de minute...

| danay72 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la nimic.Pe situl jw.org ai putea gasi ceva subiecte la publicatii-biblioteca online-insomnii

| Mayar a răspuns:

Te pui si lucrezi ziua : daca stai la casa, sigur gasesti sa faci ceva de iti vine sa cazi jos de somn, dar daca nu ai, atunci te puni si fugi/alergi, faci gimnastica, impaturi hainele, le probezi, cosi ce e rupt, gatesti sau incerci sa gatesti ceva, faci curat, joci fotbal, basket, etc, iar apoi seara, mai bei si o cana cu lapte, neaparat! Laptele te linisteste si induce o stare de somnolenta. Deci, somn usor!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E activitate ai in cursul zilei, apoi ce te framanta incat nu poti dormi noptile. Un of tot ai. Ce preocupari ai?

| 2Low a răspuns:

Deci fa cafeaua mai tare si-n loc de zahar pui sare big grin
Daca in timpul zilei ai o activitate fizica care sa te solicite, cu siguranta nu ai m-ai fii treaz/treaza.

Răspuns utilizator avertizat
| 16Gabriela a răspuns:

Daca te-ai uitat la filme de groaza, cam greu mai poti dormii. Ai putea pe timpul zilei sa iesi afara, alergi sa iti consumi energia pana seara si o sa dormi neintoarsa. Sau stai cu ochii inchisi, te pui confortabil in pat si te gandesti la momente frumoase, sau iti creezi o "poveste" happy

| MrAnonym a răspuns:

Fa mult efort fizic sa obosesti.Atunci vrei nu vrei iti va fi somn.winking

| Mexx99 a răspuns:

Incearca sa faci plimbari in cursul zilei dar mai ales seara. Pune-te in pat relaxeaza-te, aeriseste camera, porneste televizorul si seteaza-l sa se opreasca dupa vreo 20 minute timp in care tu te relaxezi si iti inchizi ochii!