| cornel29 a întrebat:

Daca am tratament cu Sotret am voie sa beau? si daca beau care sunt urmarile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai voie sa bei. Poti face reactii adverse hepatice si renale severe. E posibil sa nu patesti nimic, dar e posibil sa faci hepatita fulminanta si atunci nimeni nu te mai poate salva (vei muri cu siguranta). daca faci insuficienta renala, poti ramane doar dependent de dializa pana primesti un transplant (daca gasesti donator compatibil) sau toata viata (daca nu gasesti donator). e adevarat ca numai o parte dintre cei care iau Sotret si beau patesc lucrurile astea, dar din pacate efectele sunt devastatoare.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Indiferent de medicație, nu trebuie să consumi alcool. Reduce din efectul medicametului, edeme, etc.
Pa, pa.

| cornel29 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! am sa ma abtin. am aproape o luna de cand iau tratamentul si sincer sunt destul de multumit, imi simt fata foarte fina si acum mai am putin cosuri pe fata... ceea ce e deranjat e ca mi-au ramas semne... (pete rosii0) dar nu gauri, doar pete, vor trece?

| Brigaela a răspuns (pentru cornel29):

Majoritatea petelor vor trece in cateva luni sau se vor sterge foarte foarte mult. Oricum, dupa terminarea tratamentului, va trebui sa nu consumi alcool inca macar 3 saptamani.