| JustLoveMee33 a întrebat:

daca ma puteti ajuta am 13 ani, si vreau sa slabesc adica am 53 de kg...cine stie exercitii folositioare, diete etc...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ca prim pas, renunta total la bauturile indulcite. Bea numai apa simpla, in cantitate suficienta (cam 1, 5-2 litri pe zi). Mananca 3 mese pe zi, la interval de cel putin 5 ore intre ele, si nu ciuguli nimic intre mese, bea doar apa. Nu sari niciodata peste micul dejun. Inlocuieste masa de seara cu o supa concentrata de legume (fara paine) si nu mai manca nimic dupa ora 20 (dar poti sa mai bei un ceai inainte de culcare, daca simti nevoia). Si nu uita sa te speli pe dinti inainte de somnul de noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la 53 de kilograme crezi ca esti grasa? Sau de fapt vrei sa "subtiezi" anumite parti, gen talie, solduri? Oricum ar fi, depinde foarte mult de ce inaltime ai. Daca ai 1, 60 m, e foarte bine cum esti. Daca simti ca trebuie sa mai dai jos din sunculite, iti recomand sa faci abdomene (desi dor ca naiba uneori si nu avem chef), rasuciri de trunchi. De fapt, ai putea cauta pe youtube canalul Florentinei Opris. Are cam de toate acolo. Bafta la muschi frumosi si constitutie atletica! big grin

| JustLoveMee33 explică (pentru anonim_4396):

Nu ca ma consider grasa doar ca am unele probleme cu grasimea depusa pe solduri coapse si fese, acest lucru ma deranjeaza, si faptul ca unii imi zic k sunt grasa sa pun sa slabesc, asa ca in vara asta vreau sa le arat ca pot! big grin si multumesc pentru sfaturi :*

| Manole_Elena_1988 a răspuns:

Pai fa cat mai multe exercitii fizice si mananca fructe si legume! Mai multe decat mancare gatita! Ei poti face exercitii cu florentina!