| LetMeHelp a întrebat:

Bună TPU.
De 2 ani am dureri la coastele de pe partea stângă. Coasta este şi strâmbă şi mă sperie rău.
La început am observat că mă dureau, apoi când mă masam ca să treacă durerea am observat că (,) coastele nu sunt ca pe partea dreaptă. Nici nu ştiu cum să explic... În loc să fie normale, să acopere corect plămânul şi să fie usor arcuite, s-au îndoit brusc în jos, si acolo unde se îndoaie ies în afară, iar pielea se întinde, provocându-mi dureri în plus. Nu pot să stau pe spate în pat şi nici pe partea stângă.
Habar nu am de ce s-au deformat. Nu am primit vreo lovitură, nu stau în poziţii ciudate sau ceva de felul acesta. La birou nu stau mult, însă când stau am obiceiul să mă rezem cu coastele de marginea biroului. Ar putea fi din cauză asta? (eu nu prea cred)
Menţionez că sunt sigură că nu aveam nimic deformat înainte. Totul a fost brusc.

Sper să mă sfăuiască cineva pentru. că deja sunt speriată...

Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

E clar.
Trebuie sa te duci la un medic si sa ii spui problema ta, poate ai cazut mai demult si te-ai lovit dar atunci nu ai simtit nimic si acum ti se agraveaza.
Succes.

8 răspunsuri:
| Cata240 a răspuns:

De ce nu ai mers la spital pana acum?

| LetMeHelp explică (pentru Cata240):

Pentru că nu am crezut că e ceva serios... Însă în ultimele câteva zile mă doare mai tare. Logic că voi merge la un specialist.

| Cata240 a răspuns:

Pai sa mergi pana nu se agraveaza.

| LetMeHelp explică (pentru Cata240):

Dacă în 2 ani nu s-a schimbat nimic special, acum nu cred că acum e cazul să merg la urgenţe. laughing Oricum, voi merge... Sper să nu am vreo boală.

| Cata240 a răspuns:

E ceva care s-a agravat. Ce ai patit acum 2 ani?

| LetMeHelp explică (pentru Cata240):

NIMIC... Asta e ideea. Acum 2 ani am bservat că mă dor coastele de pe partea stângă, iar peste cateva zile observ că nu au o formă corectă. Eu chiar nu m-am lovit şi sunt sigură că nu aveam înainte aşa ceva. Sunt foarte atentă la corpul meu.

| BubulinaPapusa a răspuns:

Ar trebui sa vizitezi un medic.
Cine stie... poate te-ai lovit undeva dar atunc, pe loc, nu ai simtit nimic. Asa am avut si eu, doar ca la glezna.
Sper sa te fi putut ajuta!

| Preda_Gheorghita_1998 a răspuns:

Aceiași problema o am si eu de odată am observat aceasta deformare a coastei de pe partea stanga si nu stiu din ce cauza