| Bianca777 a întrebat:

De cand sunt mica am mari probleme cu gatul. De fiecare dată când beau sau mananc ceva rece am puroi in gat. Am incercat sa evit scoaterea amigdalelor, am fost la medic, am luat antibiotice, mi-a trecut dar dupa revine iar durerea si puroiul. Nu mai pot sincer, de fiecare dată cand beau un suc mi-e frică si iau medicamente preventiv. Partea rea e durerea si febra. As vrea sa optez pentru scoaterea amigdalelor, dar mi-e frică, am auzit ca sunt dureri mari. As vrea sa stiu, anestezie e locala sau generală, daca e locala, cum se realizeaza si doare? As vrea sa mai aud pareri de la cei care au trecut prin asta. Si nu vreau sa imi spuneti ca nu e bine sa le scoti, chiar imi doresc asta pentru că am dureri mari si frecvente! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"De cand "eram" mica". Daca vrei sa asculti parerea unui om batran. Incearca cu un leac babesc. Asa s-au tratat generatii intregi de copii cand eram eu mic. Amigdalele joaca un rol important in apararea organismului contra infectiilor bacteriene. Nu te omoara leacul si daca iti reusete, scapi fara operatie. Eu am aflat asta de la strabunica mea si m-am vindecat. Astazi mananc inghetata pe cea mai mare caldura si n-am probleme. Intr-un pahar de 100 ml. pune petrol lampant si o lingura de sare. Uite aici petrol: http://bit.ly/2BbVISd
Apoi mesteca bine si fa gargara doua-trei seri la rand (la mine a mers dupa 3 seri) sau mai mult la tine daca nu nu functioneaza de la inceput. Se poate face si cu apa cu sare: http://bit.ly/2P9Qjhs
Eu m-am vindecat cu petrol lampant (gaz cum ii mai zice popular).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-le daca vrei.Dar iti voi trimite un mesaj si cu alte variante.

| Alli23 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema ca tine! Am facut exudat din gat ..si analizele au spus ca nu am niciun streptococ sau ceva ce determina infectia amigdalelor. De 2 ani nu am mai avut deloc amigdalele cu puroi si nu am mai racit decat de vreo 4 ori in doi ani..si inainte raceam de 2 ori pe luna chiar laughing. Pe masura ce cresti sistemul tau imunitar se dezvolta. nu te speria :*