| Patrecea a întrebat:

Bună TPU,
De ceva timp mi se tot face rau dupa ce mananc la fel.
Mi-a intarziat menstruatia cu 3 zile si azi am facut un test de sarcina si a iesit negativ.
Totusi,exista posibiltatea de a fi insarcinata daca mi-am facut testul in perioada asta, ma refer la faptul ca mi-a intarziat menstruatia?
Vreau sa mai mentionez e ca am avut contact sexual protejat, nu am facut niciodata fara prezervativ.
Imi amintesc ca am avut contact sexual in ziua mare a ovulatiei, dar protejat am si verificat prezervativul. Era ok.
Inca un lucru mai vreau sa zic.
In ziua in care trebuia sa imi vina menstruatia, adica acum 3 zile am avut un mic accident de masina. Oare poate sa intarzie de la soc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Din moment ce ai avut doar contact sexual protejat nu trebuie să îți faci griji. Menstruația îți poate întârzia și pe baza stresului de acum, în sensul că îți faci probleme dacă îți vine sau nu. Încearcă să te liniștești. Se prea poate fi și din cauza șocului datorat accidentului de mașină. Dacă ai simptome premenstruale chiar ar trebui să fii liniștită. Dacă menstruația nu apare în curs de 7 zile, adică îți întârzie de o săptămână atunci mai fă un test de sarcină. Totuși, părerea mea e să nu îți faci probleme deoarece pare-mi-se ești safe.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă te ai protejat nu ai cum sa fi rămas. Si desigur ca orice stres asupra organismului influențează si venirea menstruatiei

| Radaaa a răspuns:

Ai măcar simptome premenstruale? Coșuri, dureri de sâni, scurgere? Dacă le ai, e totul Ok. Deși oricum n-ai de ce sa îți faci griji dacă a fost protejat. Înainte și eu eram asa paranoialaughing

| Patrecea explică (pentru Radaaa):

Mi-a aparut unul urâțel. Si mă dor sfarcurile putin.