| dana82 a întrebat:

De curand am nascut prin cezariana, dr. mi-a zis sa cumpar o crema pe baza de silicon cu care sa ma dau pe operatie pentru a vindeca locul.Crema se numeste STRATAMED si este foarte scumpa, 5g costa 120 de lei, iar eu trebuie sa masez zilnic operatia timp de 6 luni.
Stie cineva o alta crema pentru vindecarea operatiei la un pret mai accesibil?
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Este cunoscut faptul ca in spatele unui specialist in medicina se afla producatori de medicamente sau alte produse similare pe care le "recomanda" (a se citi "le baga pe gat") pacientilor proprii. Mi-e greu sa cred ca e singura crema care se poate folosi in astfel de cazuri, de aceea te indrum spre forumuri online pe teme medicale sau catre farmacii, pentru a primi raspunsuri pertinente. Nici nu ma indoiesc ca vei gasi si creme la pret rezonabil.

| Holy2010 a răspuns:

Se vindeca si fara crema. Poate ai predispozitie la dezvoltare de cicatrici hipertrofice. In cazul asta se indica creme si benzi de silicon. Sunt pe piata o sumedenie de creme pentru cicatrizare. Toate scumpe si putin probabil sa faca o mare diferenta.
Iti recomand dupa ce plaga e compet vindecata, ulei virgin de cocos sau de emu dar acela se gaseste extrem de greu la noi.