| Bianca777 a întrebat:

De ieri simt ca si cum imi bate inima mai puternic. Adica, chiar si cand ma ridic din pat sau fac ceva mai brusc pot sa imi simt inima mai puternic pentru câteva secunde. Mi-am măsurat pulsul și tensiunea si sunt in valori normale, nu am avut puls mai mare de 90. Am 16 ani si problema e ca nu as vrea sa ii bat la cap pe ai mei mai ales in perioada aceasta si sunt sanse sa nu ma creadă, deoarece eu am mai avut probleme asemănătoare și mi s-a dat diagnosticul de anxietate, adică problemele mele vin din cauza gândurilor. Nu stiu ce sa cred

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca medicii au pus deja diagnosticul, inseamnă ca asa este si intr-adevar nu poti sa faci nimic altceva decît sa te calmezi sa te linistesti, dar ce gînduri ai? Tu ai o stare de nervozitate, numai tu stii care este cauza. Multă sănătate i ti doresc.

| RAY a răspuns:

Atacuri de panica, xanax

| Fatamuntilor a răspuns:

Discuta cu ai tai, nu are cum sa nu te creada!
Probabil esti prea stresata.
Profita de vacanta, iesi mult afara si inceraca sa nu te mai gandesti la problemele tale.
PS! Xanaxul se da DOAR pe baza de reteta de catre un medic specialist in urma unui consult.Si in nici un caz la minori!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Seara cand te pui în pat, uneori, le ai? Dar dimineata la trezire?

| Bianca777 explică (pentru BuLaNNNeL):

Toată ziua

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bianca777):

Ai cele mai mari șanse să te fi ales cu o tulburare anxioasa. Ce varsta ai? Nu ti s-a dat tratament. Poti lua streslincomplex, un calmant din plante, foarte eficient. Ideea e ca trebuie sa afli sursa acestei stări de alertă

| Bianca777 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am 16 ani, nu am primit tratament

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bianca777):

Nu am idee daca e legal, adică, dacă ai varsta necesară sa ti se dea medicamente speciale, dar streslinul il poti folosi. O jumătate de 2 ori pe zi sau 1 întreaga maxim 2 pe zi. Descoperă sursa acestor stări de nesiguranță, agitație, neliniște si elimin-o, in caz contrar, simptomele se vor înrăutăți. Nici cele mai puternice medicamente Nu iti vor rezolva problema, căci in astfel de cazuri, problema nu e una reală, fizică ci imaginara, in subconștientul tău. Medicamentele, in cel mai bun caz vor reduce stările si simptomele la 0, dar cauza, sursa ramane neatinsă. O dată oprita medicatia, exista sanse mari sa reapară imediat sau chiar peste ani. Deci singura varianta e lupta.