| bubuletzu1414 a întrebat:

Buna TPU de la un tipm de vreme nu vad exact cum vedeam inainte vad exact asa cum as fi baut ceva, dar eu nu mai beau alcool de 10 luni sunt perfect treaz toata ziua parca as dormi incontinu, uneori stau la televizor sau la pc si am o stare de ameteaza 1-2 secunde
Eu mai am si sinuzita am pe partea dreapta in partea frunt si 2 pe obraji, sa fie din cauza ei, sa-mi fi afectat vederea? va rog mult din inima ajutati-ma, sunt copil si nu ma descurc FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alicezzz a răspuns:

Sinuzita etmoidala (in spatele ochilor)
- congestie nazala cu eliminarea secretiilor prin partea posterioara a cavitatii nazale (la nivelul faringelui)
- presiune sau durere la nivelul unghiului intern al ochiului sau la nivelul regiunii nazale superioara
- cefalee la nivelul regiunii temporale sau in jurul ochilor
- simptomele de durere sau presiune se agraveaza la tuse, stranut, in pozitia culcat, fiind ameliorate de pozitia cu capul ridicat.

Sinuzita maxilara (la nivelul oaselor obrajilor)
- durere la nivelul oaselor obrajilor, in jurul sau infraorbital sau la nivelul dentitiei superioare
- durere sau presiune uni sau bilaterala
- tumefactie, roseata sau senzatie de tensiune la nivelul regiunii geniene (a obrajilor)
- simptomele de durere sau presiune sunt agravate in pozitie cu capul ridicat si sunt ameliorate la inclinarea capului
- hipersecretie nazala sau secretie nazala posterioara
- febra.

Sinuzita frontala (la nivelul regiunii frontale uni sau bilaterala)
- cefalee severa la nivelul regiunii frontale
- febra
- durere agravata de inclinarea capului si ameliorata in pozitia cu capul ridicat
- hipersecretie nazala sau secretie nazala posterioara.

Sinuzita sfenoidala (la nivelul regiunii posterioare oculare)
- cefalee profunda cu durere la nivelul regiunii superioare si posterioare cefalice, de-a lungul regiunii frontale si la nivelul regiunii posterioare oculare
- febra
- durerea se agraveaza in pozitia culcat sau prin aplecarea in fata
- diplopie (vedere dubla) sau dificultati de vedere in cazul in care apare presiune asupra substantei cerebrale
- hipersecretie nazala sau secretie nazala posterioara.
Daca te incadrezi in ceea ce este mai sus, posibil sinuzita sa fie cauza, daca nu posibil sa ai nevoie de un control oftalmologic!

| aalakyy a răspuns:

Sentimentele te rup de tot... acum o mai ramas sa luptzi pentru acea care iti creeaza starea asta si sa fii impreuna cu ia si sa fii fericit