| princess91 a întrebat:

De o saptamana m-am apucat de "dieta" sau mai bine zis un stil de viata sanatos. Am inceput sa fac sport 30 de minute zilnic si sa mananc mai sanatos si mai des.
Am inlocuit uleiul de floarea soarelui cu cel de masline. Insa nu prea am gasit ce alimente sunt sarace caloric, am inteles ca mancarea de mazare, cartofi fierti, pieptul de pui sau carnea de pui fara piele este destul de slaba, fasolea verde, ciorbele, supele.
Insa ce mancarica as mai putea face? Mi se par prea putine...si pana la urma te saturi de aceeasi mancare.
Astept sfaturile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mazarea si cartofii sunt foarte bogate caloric si ar trebui evitate pe parcursul unei diete.
Carnea de pui este destul de grasa, asa ca e bine sa consumi cu moderatie si numai piept. Inlocuieste-o cu carne de vitel slaba si peste slab.
Exista numeroase mancaruri pe care le poti face, foloseste pe langa fasole verde, dovlecei, rosii, legume verzi (gen spanac, loboda, salata, patrunjel, marar, frunze de telina, leustean, stevie, urzici), morcov, telina, pastarnac, patrunjel (radacina), andive, ridichi (de luna, albe, negre), praz, ceapa, usturoi, ardei verde, garben, rosu, iute, vinete. Trebuie doar sa deschizi o carte de bucate si vei gasi mii de retete usoare, dietetice si gustoase cu legume si carne slaba

| princess91 explică (pentru Brigaela):

Hm...Mazarea chiar azi am facut si are 70 de kcal la 100 g..nu mi se pare ca ar ingrasa si am vazut si la Ajutor vreau sa slabesc la TV ca este recomandata happy
Iar cartoful este foarte folosit in diete fiert sau copt, nu cei prajiti.
Multumesc oricum pentru raspuns tongue am facut scoala de bucatari 5 ani, dar nu gasesti asa usor retete slabe caloric.

| Brigaela a răspuns (pentru princess91):

Deci mazarea are mai multe calorii de apaproape toate legumele recomandate de mine. Nu mai zic de cartof (care copt sau fiert are 93-98 de kcalorii). Eu n-am facut scoala de bucatari, dar stiu o multime de retete sarace caloric.

| princess91 explică (pentru Brigaela):

Eu am vazut chiar azi dupa cum spuneam...la mazarea bonduelle la 100 g are 70 de kcal si cartofi fierti la 100 g au 87 kcal... oricum nu te gandi ca mananc in cantitati industriale laughing o portie adica cam jumatate de farfurie cred ca mai mult de 100 g nu are, am tinut si cura cu cartofi fierti si tocmai de asta te contrazicwinking retete sarace caloric ma intereseaza nu discutii in contradictoriu.

| Brigaela a răspuns (pentru princess91):

Ok, daca nu vrei sa accepti nici o alta parere, nu ma mai bag. Discuta cu orice dietetician, iti va spune ca dieta cu cartofi este o bataie de joc pentru organism, fiindca mananci numai zaharuri de proasta calitate si slabesti fiindca organismul isi distruge masa musculara pentru a face rost de proteine.