| johnny3007 a întrebat:

Bună, TPU!
De vreo o saptamana jumate, am inceput o stare nasoala: ma lasa toata partea dreapta, cu mână, cu picior. aveam un gen de durere care "ma lasa" cand avea ea chef. Mentionez ca am fost la analize cu ceva timp in urma ( tot anul asta, prin primavara-vara) si toate au fost in regula ( mai putin 2, la 1 diferenta foarte mica iar la celalalt - colesterol bun, nicio legatura cu ce senzatii am eu... dar am mancat numai sanatos o perioada si si-a revenit la normal). In rest, toate normale ( si nici aici n-au fost diferente mari). Tensiunea mereu am avut-o perfecta sau aproape perfecta, 10 cu 6, 11 cu 6, cu 7, 11 cu 8, 12 cu 6 sau cu 7, rareori cu 8 iar 13 extrem de rar. Mentionez ca nu mi am mai luat tensiunea de cca 2 saptamani, dar nu prea cred ca a deraiat atat de repede. Pulsul iarasi e bun, doar cand sunt in picioare mai ajunge uneori la 110-120 dar de cele mai multe ori dupa ce mananc. SpO2 iarasi e bun in cele mai multe cazuri, 96-99, mai sunt unele momente de coboara sub 95 dar isi revine rapid ( poate sa fie si erori ale aparatului)
Bun dar eu totusi nu ma simt bine. De vreo 2-3 zile au inceput sa ma mai lase cu mâna dar tot ma mai apuca in anumite pozitii ( cu mana, cu bila, cu ficatul, cu degetele, cu toate).
Dar acum de 2 zile, parca e tot mai rau. De ce? Acum 2 zile am mancat un mar, l-am mancat greu si pe ala, o bucata, si am inceput sa simt ca si cum imi sta in gat. Cand inghit, simt ca si cum ar sta in gat si mai mult, mai merge si in spate si imi provoaca fix ca un val de caldura si de stari foarte urate. Am si niste puncte dureroase in piept, partea dreapta, cand le ating imi provoaca stari naspa. Nu pot nici sa ma plimb, dupa 100-200 metri obosesc, adica ma strange capul, gatul, toate... si trebuie sa ma asez jos. Dimineata cand ma trezesc parca simptomele sunt mai moi, dupa devin mai intense. Problema e ca nu pot sa mananc, cum mananc sau beau ceva ( beau foarte greu, inghitituri mici) simt fix ca si cum am o piatra in gat si merge si in spate sa mi provoace deranj, caldura si ca si cum o simt aici. Simt ca un val incontrolabil. Incep sa fac uneori cu nasul si cu gatul, sa mi dreg vocea, si uneori functioneaza de se mai potoleste. Nu stiu ce sa mai fac, nu pot sa mananc si sa beau, foarte greu. repet, analizele bune in general, puls si asa bun; nici nu stiu ce sa mai fac. Sa fac iarasi analizele? Nu cred ca e o idee buna avand in vedere ca a trecut putin timp de la precedentele. Si oricum nici nu cred ca as putea, mi s-ar face rau instant. ( ca si atunci am simtit rau, dar mi-a trecut). I-am zis doctoritei de familie, s-a uitat pe analize, a zis ca n am nicio problema si ca sa ma duc la psihiatru. I-am zis tot ce simt si fix asta mi-a zis, n-a vrut nici sa ma consulte, nici nimic. Oricum nici nu as putea sa ma duc la ceva doctor, dar nici nu mai stiu la care, nici nu mai am bani de altii si acum cand scriu, am o stare de slabiciune din mana care ma lasa si din partea dreapta a stomacului, pe langa piatra aia din gat care se resimte cand si cum vrea ea. Uneori simt ca pierd controlul doar dintr o senzatie de durere intr-un deget. Il mai misc si mai trece, dar greu si depinde si de momente. Ceva sfaturi, idei? De la ce ar putea fi? Ce as putea face? Cand o sa-mi treaca? Uneori mai simt si buburuze in gat, vin din stomac sau habar n am de unde, se duc inapoi. Uneori simt ca ma strange stomacul, cu tot cu spate si cap, simt suflu in cap tot uneori. Astept un raspuns. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Probabil sa nu ai vreun AVC care ți-a produs acest efect.
Nu ezita sa te duci urgent la medic