| tuGatita a întrebat:

deci mai inainte mi-am varsat pe picior apa clocotita, imediat m-am dus si am dat cu crema de galbenele. credeti ca va ramane vreun semn ceva? ce sa fac sa nu ramana semne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu te doare si zici ca nu e adanca inseamna ca e ceva superficial si nu vor ramane semne.Da-te in contiunuare cu crema de galbenele iar daca apare un lichid in zona mergi la medic.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca arsura este superficiala( sunt afectate straturile de suprafata ale epidermei) nu va ramane nicio cicatrice. Numai bine!

| BGDs a răspuns:

Nu o sa iti ramana semn. Da-ti cu Dermazin, e un unguent bun care se foloseste la arsuri

mira
| mira a răspuns:

Totul depinde de gradul arsurii. Daca este o arsura adanca prezinta-te la medic pentru a evita o infectie.

| tuGatita explică:

Nu e arsura adanca. cred ca nici nu e arsura. nu a curs mult. jumatate de cana de cafea, am sters repede si nu ma doare. dar vreau totusi sa evit vreun semn.

| tuGatita explică:

Draga twinky m-am referit la jumatate de cana de apa. da canita din aia mica de cafea. nu de alta. sau tu bei cafea cu...cu ce? vad ca nu prea te duce mintea. mai bine ai gandi tu inainte sa dai un raspuns

| Here4u a răspuns:

Da. iti va ramane un semn...dar se va treve in timp. probabil 2/3 luni...

| AFR81 a răspuns:

Depinde.Uite'te ce au Frank Ribery sau Carlos Tevez pe gat, tot datorita apei clocotite.Depinde,in principal, de gradul arsurii.

| Twinky a răspuns:

Du`te la famacie si ia`ti apa termala. Stiu pe cineva care a fost ars pe fata si cu apa termala nu i`a ramas nimic pe fata, niciun semn.

| Twinky a răspuns:

"Buna TPU. deci mai inainte mi-am varsat pe picior apa clocotita[...]
Nu e arsura adanca. cred ca nici nu e arsura. nu a curs mult. jumatate de cana de cafea"

Eu zic intai sa te hotarasti laughing)

| Danutza27 a răspuns:

Cind eram copil si ne opaream bunica ne dadea cu miere de albine dupa nici 30 min durerile se calmau semne nu am, Pe vremuri era un spray cu propolis pielea chiar daca era jupuita facea un strat protector si nu se inflama