| iulikiulii a întrebat:

Din clasa a IV-a eu am observat ca ma inrosec foarte tare la fata (acum sunt in clasa a VI), desi nu sunt timida deloc. Ei pe mine nu m-ar deranja putina roseata in obraji, dar mai rau este ca ma inrosesc pe toata fata, mai putin in jurul buzelor, unde raman palida. Mama imi spunea ca poate din cauza ca se apropie menstratia, ei bine a venit de mult timp, dar nu mi-am revenit.
Acum imi este frica ca daca se incalzeste putin ma voi inrosi din nou. Am inceput nici sa nu ma mai distrez in curtea scolii cu frica asta ca doar normal ca arat foarte rau.
Ce as putea face? Sa incep sa ma dau cu fond de ten de la 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irinushh a răspuns:

Multe persoana au problema asta happy Daca te dai cu fond de ten tot o sa se observe putin, si nu e sanatos pentru tenul tau. La varsta asta apar cosurile, desi nu ma crezi, asteapta pana la 15-16 ani sa vezi cum o sa iti apara cosurile!
Eu aveam probleme cu roseata in jurul nasului si foloseam o crema de la BIODERMA (Sensibio AR) anti-redness cream. La mine a functionat, dar inca o mai folosesc ca sa nu imi para iarasi big grin A costat 40 de lei parca, si mi-a recomandat-o medicul dermatolog. De ce nu consulti si tu un dermatolog sa il intrebi ce ai si tu si poate iti gaseste o crema buna ca sa iti dispara aceasta problema! :* Succes!

1 răspuns:
| elenutzadragutza30 a răspuns:

Nu ar trebui la fel ca in cazul meu sa te dai cu o crema pe mine m-a ajutat!laughingbig grin