| anonim_4396 a întrebat:

Obrajii rosii sunt un semn de sanatate? Intotdeauna mi s-a spus ca sunt prea palida si sa ma mai ciupesc de obraji (mai ales medicii). In ultimul timp fac sport regulat, mananc sanatos si am observat ca ma inrosesc, de la efort sau frig/caldura (inainte nu ma inroseam niciodata), acum am cautat pe net si majoritatea surselor spun ca roseata e un simptom al problemelor tiroidiene etc...

Nu mai inteleg nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu. Un ten curat, luminos e semn de sanatate. E normal sa te inrosesti la efort, caldura, la consumul de alcool sau alimente picante la febra si in unele afectiuni precum cele tiroidiene. Ce ai descris tu e o reactie fiziologica si absolut normala.

| cristinutza07 a răspuns:

Exact, roseata indica primele semne de probleme tiroidiene, ar trebui sa iti faci niste analize daca roseata persista mai mult de 20 de minute