| Die25 a întrebat:

După lungi încercări de a scăpa de acnee dermatologul mi-a recomandat sau iau anticoncepționale și mi-a spus sa merg la ginecolog ca să mi le dea de acolo. Întrebarea mea e următoarea, îmi face analize sau mi le da pur și simplu? Nu am luat pana acum și nu știu cum se procedează.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua anticonceptionale pentru acnee, ca nu merita sa-ti declansezi boli autoimune, chsitri si tumori, doar ca sa scapi de acnee.
Invata sa-ti cureti corect fata si sa o mentii curata si nu vei avea probleme niciodata cu ea.
Spala-te cu apa calda si sapun pe fata de fiecare data cand vii acasa, de afara, ca sa elimini impuritatile si praful, acre amestecate cu transpiratia, se depun in pori, ii sufoca si asa apare acneea.
Nu folosii fond de ten sau pudra pe perioada verii, ca-ti astupa porii, ii sufoca, inflameaza si apare acneea.
Foloseste malai sau gris amestecat cu apa si clabuc de sapun, pentru o curatare manuala a fetei, scotand rapid si usor, orice impuritate sau punct negru din piele, curatand in profunzime, fata.

| Lorennn a răspuns:

In primul rand nu inteleg de ce anticonceptionale pentru acnee, in al doilea rand, da, se fac o gama de analize pentru acele anticonceptionale. Ti-as rocomanda sa incerci sa ai o dieta mai bogata in fructe si legume si sa bei apa mai multa, ajuta si acneele sincer se trateaza singure, nu iti trebuie neaparat (creme, medicamente etc) mai rau faci daca iei prostii ca anticonceptionale. In fine.

| Die25 explică (pentru Lorennn):

Bună, am foarte mare grija ce mananc și sa fiu mereu hidratata, nu m-am mai atins de vreun suc sau orice fast food de mai bine de 3 ani. În cazul meu acneea nu e de la alimentație sau îngrijire proasta e hormonala de asta am și ajuns în momentul în care asta ar fi ultima soluție de scăpare.

| Roxana19928 a răspuns:

Daca ai exces de sebum (ceea ce probabil ai), cum am avut si eu, am luat Doxiciclina pentru eliminarea sebumului in exces. Sa te duci la dermtolog sa il intrebi de alte variante, anticonceptionalele iti curata fata intr-adevar, dar au consecinte pe viitor. ex: infertilitatea sau alte probleme hormonale.
Cauzele hormonale la tine probabil reprezinta testosteronul in exces, care reactioneaza cu receptori din piele, rezultand minunatele cosuri., din cauza ca testosteronul e hormon specific masculin. nu are ce cauta la fete in proportii mari, de asta excesul trebuie eliminat. Iti recomand sa faci analize de sange pentru identificarea exacta a cauzei hormonale si daca dermatologul inca instista pe anticonceptionale, gaseste altul. Daca esti din Bucuresti poti sa te duci la clinica Medicum, la dermatologul Ana Maria Dumitrescu, eu la ea m-am tratat de acnee si e super ca persoana.
Ca tratament local recomand Exfoliac gel local pentru ten cu tendinte acneice, de asemenea foloseste creme hidratante pe baza de apa, cu putin ulei, nu cred ca vrei mai mult sebum laughing