| RalukaMaryia a întrebat:

Este bine ca la 13 ani sa am pulsul 75?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Bună RalukaMaryia!

Este absolut perfect pulsul ce îl ai. Că să știi, pulsul normal este considerat între 60 - 100 lat./minut. Sub 60, este prea lent, bradicardie, și peste 100, este prea rapid, tahicardie.

O zi faină!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Este bun.Frecvenţa pulsului se exprimă în număr de bătăi pe minut (bpm) şi are valori normale diferite în funcţie de vârstă: Nou-născut: 100 – 150 bmp
Sugar 3-6 luni: 90 – 120 bpm
Sugar 6-12 luni: 80 – 120 bpm
Copii 1-10 ani: 70 – 130 bpm
Copii peste 10 ani şi adulţi:
60 – 90 bpm
Atleţi: 40 – 60 bpm
Sursa:http://adevarul.ro/......index.html

| OnuOnulică a răspuns:

E cam scăzut...nu e bine.

| AlexRv a răspuns (pentru OnuOnulică):

Pulsul bun este intre 60 si 100 lat/min. Daca il are de 75 cum poti spune ca e scazut? Chiar nu te inteleg.