| PsyhoChild a întrebat:

Eu am o masea cu o carie foarte adanca. Mi s-a si spart o bucata din ea si nu ma doare mai deloc. Problema este in felul urmator. Daca ma duc la dentist mai poate sa o repare? Sau imi va creste alta la loc?(aceasta masea o am de cand m-am nascut.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de gravitatea ei, poate sa iti puna coroana daca nu se face reconstructie.

| LuluOneMillion a răspuns:

Daca este de lapte iti creste alta, la dentist daca mergi o sa ti-o scoata sau iti pune plomba, depinde cat de mult s-a spart din ea dar cum nu te doar probabil se poate repara.

| IngerasulMicut a răspuns:

Daca este dinte de lapte, iti va cadea si iti va creste alta masea. Dar du-te la un stomatolog ca el va stii ce sa iti faca in legatura cu asta! Si da, ti-o poate repara!

| negronedoare a răspuns:

Nu o mai repara mai bine o scoti si gata oricum mai ai altele nu te stresa nu e un capat de lume nu mori fara o masea dao incolo de masea