| Vreausapot a întrebat:

Buna TPU.
Am o carie adanca in masea si nu stiu cum mi-a ajuns o bucata de plastic in ea si nu o mai pot scoate.
Nu ma doare sau ceva dar nu pot sta cu ea asa.
Am incercat sa o scot cu scobitoarea dar s-a pus in asa fel incat e blocata.
Ce sa fac? Nu vreau sa ma duc la dentist. Plasticul acela se degradeaza in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iei apă in gură și clătești din abundență, cu putere. "Trage" cu putere din măseaua cu probleme, in timp ce ai apa în gură. Repetă de câteva ori, până schimbi pozitia "obiectului". Și atunci, ori o elimini brusc,, ori o scoți cu penseta, ori cu scobitoarea. Roaga pe cineva să te ajute, e dificil, mai ales dacă măseaua e pozitionata in partea de sus, nu jos.

PS Nu stiu daca plasticul e biodegradabil, ar fi culmea să-l lași acolo până se degradează! laughing