| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
Eu am o tumoare benigna la hipofiza(si am prolactina crescuta). Medicul mi a zis ca nu exista tumoafe canceroasa la hipofiza, deci nu are cum sa devina mai tarziu maligna nu? Nu va dati cu parerea aiurea numai sa speriati va rog! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca asa ti-a spus, este un adenom hipofizar(prolactinom ) care nu are capacitatea de a da metastaze la distanta, precum cancerul. Citeste mai multe despre prolactinom aici :http://hofmed.ro/2013/11/ce-este-prolactinomul/

| fearlessss explică (pentru alessia5158):

Da, e miceoadenom hipofizar ( 2.5mm). Mersi mult!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu are cum sa devina maligna, nu este cancer si nici nu va deveni. Cel mai probabil cu tratament va scadea mult in dimensiune sau chiar va disparea. Foarte rar tumorile astea cresc si trebuie indepartate chirurgical, dar si in acest caz, nu sunt maligne si pacinetul se vindeca complet dupa operatie.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Orice tumoare benigna poate deveni maligna mai tarziu. Asta stii si tu.

Uita-te un pic pe net pentru hrana vegetala si gata.

Sunt tone de informatii. Incearca sa citesti ceva si apoi sa iei masuri.