| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Eu, până acum, nu mă cântăream, nu eram obsedata cu greutatea mea, însă as vrea sa fac mai mult sport, ca sa îmi tonifiez corpul, poate și să slăbesc 3-5 kg. Mi-am cumpărat cu cantar mecanic, din acela cu resort, însă nu arata niciodată greutatea potrivită. De exemplu, daca mă cântăresc prima data, îmi arată 56 de kg, iar daca mă mai cântăresc încă o dată imediat, îmi arta 53. Oare e defect, sau trebuie sa stai în aceeași poziție? Cred că o să îmi cumpăr unul electronic, și compar așa și greutatea pe care o arată fiecare.
Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cantarele mecanice cum erau si cele din trecut nu sunt deloc precise, la fiecare cantarire trebuie sa le reglezi in punctul zero dupa ce te-ai cantarit, mare atentie si la suprafata pe care te cantaresti ca aceasta sa fie perfect dreapta

Recomand un cantar de calitate electronic, insa si la acesta trebuie sa te cantaresti pe o suprafata perfect dreapta

In cazul cantarelor electronice am ajuns la concluzia dupa ce am schimbat cateva ca nu trebuie sa coste 300 de lei ca sa fie precis!

Deci cauta in functie de bugetul tau si in functie de recenziile referitoare la precizia cataririlor succesive

| Nimeni91 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc!
M-am cântărit pe podea, care era dreapta, și mereu reglam cursorul la punctul "0", dar dacă mă cântăream de doua ori consecutiv, nu arata aceeași greutate, ci nici măcar cu o diferență de 1 kg, ci cu 3-4.
O sa îmi iau unul electronic, mulțumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru Nimeni91):

Npc

| sierra1 a răspuns:

"cantar mecanic, din acela cu resort, însă nu arata niciodată greutatea potrivită...o să îmi cumpăr unul electronic"

cea mai ințeleaptă decizie deși nici ăsta n-o să arate valoarea "potrivită" ci pe cea reală

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Acum am observat că am o greșeală de exprimare.
Mulțumesc de răspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai relax! Mai bine iei si iti contorizezi caloriile si activitatea... in alta ordine de idei, cintarul mecanic trebuie calibrat si dupa ce te dai jos de pe el nu te urci instant inapoi.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, asta am făcut, am dat acul acela la "0", dar și mie, și verișoarei mele ne arata greutăți diferite după a doua cântărire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Dati la zero dupa fiecare cintarire. Posibil sa fie el mai dat peste cap, astea mecanice sunt mai imprecise de felul lor.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-am comandat unul electronic.
Mulțumesc de răspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Bingo!