| Abibina a întrebat:

happy Iau anticonceptionale de anul trecut din august. Duminica am avut mai multe scaune apoase. Am citit in prospect ca in acest caz, efectul pastilei dispare. Eu mai am doar 2 pastile de luat pana sa fac pauza de 7 zile. Pot sa fac sex linistita avand in vedere ca nu il las sa ejaculeze inauntru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care el este capabil sa se abtina si sa-si controleze ejacularea si nu va ejacula in vagin bineinteles ca poti sa faci sex fara probleme. Insa ar fi indicat sa discuti cu medicul ginecolog care ti-a prescris produsul folosit pentru detalii si o informare corecta din partea unei persoane competente. Consider ca este inutila administrarea de AC daca partenerul reuseste sa se abtina si nu ejaculeaza dar si frustranta mai ales pentru barbat. Discuta neaparat cu medicul ginecolog care ti-a prescris AC. deoarece s-ar putea sa fie nevoie sa le schimbe.Pa, pa.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care ai vărsături ( sau diaree ) în timp de 3-4 ore după administrarea tabletei, situaţia este echivalentă cu o pilulă uitată!
În acel caz, se administrează o altă pilulă ( cât mai repede, pentru a nu depăşi 12 ore întârziere ).

Dacă NU ai administrat o altă tabletă, atunci efectul contraceptiv se poate reduce şi există RISC de sarcină sad

Vezi alte detalii în Prospect...

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Nu pot comenta ce se intampla cu efectul pastilei.
Daca nu ai fi pe AC-uri, nu ai putea face sex linistita nici daca nu termina inauntru. In timpul actului, baiatul secreta un lubrifiant natural numit lichid preejaculator. Acest lichid poate cntine spermatozoizi viabili, decu tu poti ramane. Sansele sunt mult mai reduse decat in cazul lichidului seminal, dar riscul poate ajunge si la 25% in functie de mai multi factori dintre care cel mai important este daca tu esti in perioada fertila sau nu.
DDespre pastille, cel mai bine este sa discuti cu ginecologul tau. Poate ca este nevoie sa le schimbi.

| Abibina explică:

Pana la urma nu s-a intamplat nimic. Multumesc pentru raspunsuri.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Abibina):

Multa sanatate. Ai fost la medicul ginecolog intre timp? Nu neglija aceasta "obligatie" de a face macar o vizita in fiecare an.

| Abibina explică (pentru corbulalbrosu):

Am fost, da. Si mi-a spus ca nu are nimic daca vomit sau am scaune apoase dupa jumatate de ora dupa ce am luat pastila, deoarece intra rapid in sange.