| lola2012 a întrebat:

Ieri seara m-a durut burta asa umpicut acum seara ma doare foarte foarte foarte tare. sad broken heart Oare de ce? Fara raspunsuri mergi la doctor si asa. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| βeĺBŷŷ a răspuns:

Depinde... daca te doare stomacul poate ai mancat ceva (contipatie diaree etc). Poate fi de la CM dar ar trebui sa ai si alte simtome...
Sper sa te faci bine si daca sunt simtome de CM nu te speria! Poti cauta si pe net. FUNDA?

5 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Pai pot fi multe motive cum ar fi sa fii manacat ceva stricat, sau sa faci o combinatie la mancare care nu se potriveste...

| NuConteazaNumeleee a răspuns:

Ciclu. Urmeaza sa vina ciclu. Alimentatie proasta. Gastrita... ulcer

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1. Durerile de burta
Ele pot fi acute, puternice, spectaculoase, caz fericit cand pacientul se sperie si se prezinta la medic, dar pot fi si surde, lent progresive, usor de tolerat, caz cand pacientul abia daca le sesizeaza sau daca o face le ignora, desi adesea aceste dureri usoare dar persistente ascund adesea afectiuni grave. La acestea din urma dorim sa ne referim cu precadere in articolul curent, dorind sa atragem atentia asupra cauzelor care pot sta in spatele unor dureri abdominale mai mult sau mai putin intense.

2. Gastrita
Gastrita reprezinta afectarea mucoasei stomacului prin procese degenerative, alergice, inflamatorii sau metaplazice. Aceste leziuni ale mucoasei pot evolua spre vindecare, avand un caracter autolimitant, sau din contra, pot evolua pana la complicatii grave: hemoragii gastrice, perforatii cu risc major de peritonita sau chiar degenerare in adenocarcinom (cancer gastric).
Care sunt simptomele gastritei:
- Senzatie de apasare sau de arsura (pirozis) in "capul pieptului" (epigastru);
- Uneori durerile pot iradia in spate sau in alte zone abdominale atipice, de exemplu spre umar;
- Balonare;
- Satietate (senzatia de plin, ca si cum ati mancat copios);
- Dureri puternice in epigastru;
- Greata sau chiar voma;
- Mai rar varsaturi postprandiale

Balonarea
-se manifesta prin senzatia de tensiune abdominala si prezenta bolborismelor, poate chiar si a flatulatiilor, conferind un disconfort destul de sacaitor pentru pacientul care se confrunta des cu aceste stari. Este important sa va prezentati la medic daca aveti des senzatia de balonare fiindca poate ascunde cauze de la usoare la foarte grave, ca de exemplu:
- Dieta
- Cancer ovarian
- Cancer intestinal
- Infectii intestinale;
- Venirea menstruatiei;
- Constipatia cronica etc.

Apendicita
Apendicita este o infectie acuta cu grad major de risc ce se caracterizeaza prin inflamatia apendicelui vermiform. Infectia apendiculara se poate transmite foarte rapid la peritoneu, declansand apendicita, o afectiune ce pune viata in pericol.
Principalele simptome ale apendicitei sunt:
- durerea abdominala, nu neaparat localizata "in dreapta jos", durere puternica ce determina in general pacientul sa ia o pozitie anume, antalgica, culcat pe partea dreapta, cu coapsa dreapta flexata;
- varsaturi sau numai greata;
- febra si frisoane;
- anorexie;
- diaree;
Apendicita este o urgenta medicala.

| hanzelik a răspuns:

Poate o sa iti vina stopul sau poate ai racit la burta sau cumva esti constipata?

| Xao20 a răspuns:

Te doare burta sau stomacu? daca e burta poate e de la menstruatie