| Seeezar14 a întrebat:

M-a durut burta acum 2 zile foarte foarte tare, dar ieri nu m-a durut deloc si nici azi. Sunt fata, si de obicei cand urmeaza sa imi vina menstruatia ma doare mai tot timpul? E posibil sa ma doara si in pauze din astea? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ameliorarea durerilor menstruale poti incerca sa iei "NoSpa". La multe femei ajuta.
Mergi la farmacie si acolo te vor indruma cum sa le iei.

| MihaelaDart a răspuns:

Durerile premenstruale incep cam cu 1 saptamana inainte de a incepe menstruatia, ele pot fi dureri de burta, spate, sani, dureri de cap, in zona genitala, fiecare corp femeiesc resimt durerile diferit, altele mai deloc sau chiar deloc. Tot ce este posibil ca in curand sa iti vina menstruatia. Este bine pentru tine sa-ti notezi pe un carnetel cu calendar, zilele cand iti vine.

| Violleta2022 a răspuns:

Burta mai doare si de la mancaruri care produc gaze, nu doar de la menstruatie!

| Torra01 a răspuns:

Da e posibil. Exista dureri asemanatoare cu cele menstruale si in perioada de fertilatie a unei femei, nu numai in perioada menstruala.Pe mine spre exemplu ma doare mai mult atunci decat la menstruatie.Incearaca sa citesti mai multe despre aceasta perioada.Incearca si sa iti ti evidenta ciclului, de obicei vine la 28 +-2 zile daca este regulat, iar perioada fertilatiei este la 2 saptamani (14 zile) dupa prima zi a menstruatiei, in jurul acelei zile te va mai putea durea burta.
Sper ca te- am ajutat sa intelegi despre ce este vorba.