| Yuki24 a întrebat:

In ultimele 2 luni am inceput sa ma simt cam rau si sa am urmatoarele simptome, mentionez ca am decat 14 ani.
1.Crestere rapida si brusca in greutate
2.Menstruatie neregulata
3.Vergeturi pe sani si coapse
4.Simt ca imi,,bubuie" ceva in corp, de fiecare data in alta parte
5.Ameteli
6.Lipsa poftei de mancare
7. Urinare desa
As vrea sa stiu care sunt cauzele.Va rog, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Ei bine esti adolescenta ...si eu am 14 ani si de anul trecut de la prima menstruatie (care inca e neregulata si e normal sa fie asa in primi 2-3 ani ) m-am oprit din crescut in inaltime si am inceput sa ma dezvolt si sa ma ingras ( dar fac sport sa ma mentin ) si partea proasta este ca eu am si multe cosuri dar asta e.Am citit intr-o revista ca daca vergeturi iti ies deoarece sanii tai s-au dezvoltat prea rapid(nu te ingrijora ' in cativa ani nu se vor mai vedea).Ca urinezi des nu este o problema grava probabil bei multa apa sau in cel mai rau caz ai o infectie urinara care se trateaza cu ceaiuri.Pentru lipsa poftei de mancare iti sugerez sa iei vitamine si oricum fiind vara nici eu nu am pofta de mancare. Daca ai ameteli poate ai lipsa de calciu sau de fier ( fa analize ) iar chestia cu bubuitul e doar in mintea ta ( asa mi se intampla si mie uneori ) ppate e ceva cu sangele din vene. In fine ...eu iti sugerez sa nu mai fi asa depresiva ca iti faci rau

1 răspuns:
| lovecats123 a răspuns:

Sper ca te-am ajutat ...am incercat sa iti explic fiecare stare in parte. funda? Multumesc anticipat