| Auslesse a întrebat:

intrebare adresata fetelor!
de ceva timp am o problema,care, in ultima perioada a cam inceput sa ma sperie si sa ma puna serios pe ganduri.
problema e urmatoarea, sangerari intre menstre.
am menstruatie neregulata (de 8 ani).
imi vine menstruatia la o anumita data sa zicem, tine cam vreo 5-6 sau uneori chiar 7 zile. Dupa asta,vreo saptamana cam asa n-am nimic,apoi reapar sangerarile, la inceput cate putin, apoi din ce in ce mai mult pana cand apare urmatoarea menstruatie.
de vreo 3 luni ma confrunt cu problema asta si mi-e cam teama sa merg la medic.
se intampla uneori, ca in timpul menstruatiei sa am niste dureri de-a dreptul insuportabile!
tin sa precizez ca pana in urma cu 3 luni, nu aveam aceasta problema.
in astea 3 luni,am avut mai multe probleme,foarte mult stres, se poate sa fie din cauza asta?
vi s-a intamplat asa ceva?
p.s.am 21 de ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O asemenea simptomatologie arata o suferinta serioasa a endometrului, posibil din cauza unor boli ovariene. Nu mai amana, du-te imediat la medic. Nimic nu poate fi mai rau decat sa nu stii ce ai si sa amani tratamentul. Probabil vei primi un diagnostic si un tratament si in cateva luni totul va reveni la normal. daca mai intarzii mult, tratamentul poate dura ani de zile si recuperarea sa se faca cu sechele.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai precizat dacă ai întreţinut relaţii sexuale în ultimele 3-4 luni; dar, având în vedere vârsta, bănuiesc că DA.
Ar fi fost important de ştiut dacă au fost neprotejate...

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* o dereglare hormonală ( mai puţin "plauzibil" la 21 de ani şi interesant de depistat ce ar putea-o genera )
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( sângerări "uşoare" apar la unele fete/femei, uneori ) - totuşi, ar trebui să dureze DOAR 1-5 zile ( în general )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ElecktroFloweR a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa mergeti la medic, asta nu e o problema care isi gaseste rezolvarea aici! Eu zic sa mergi cat mai repede la medic!

| Auslesse explică (pentru ElecktroFloweR):

Multumesc pentru raspuns. oricum, am de gand sa merg la medic, dar am postat intrebarea pentru ca voiam sa vad daca s-au mai confruntat si alte fete cu asa ceva.

| EAlice a răspuns:

La 21 de ani ar fi trebuit sa fie inregula pana acum. Eu zic ca trebuia sa mergi la medic chiar de ceva timp, insa trebuie sa te duci. Daca iti e jena, gaseste o doctora ginecolog. Sau daca nu, na asta e, sanatatea ta e mai importanta. O sa iti dea, am inteles niste anticonceptionale, pentru reglare, sau eventual, alt tratament.