| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este foarte serioasa si nu vreau sa va bateti joc de ea!
Deci. o luam cu inceputul:
Duminica am mancat o gramada de alimente ce nu si-au gasit locul prea bine la mine in stomac. Ma durut burta aproape toata ziua, iar seara dupa ce am mers la baie [sper ca v-ati prins ce am vrut sa spun] mam simtit mai bine. Cand sa ma culc iar a inceput sa ma doara. Nu am dat prea mare importanta.
Luni dimineata [pe la 6] m-am trezit cu o durere si mai mare si ce era si mai grav -ca imi venea sa vomit. [nu am vomitat decat o data in viata mea - de la niste struguri mai demult] - Mama mea m-a tras de aplecate cu crema pe mana la incheietura [probabil vi se pare o tamplenie, dar functioneaza dupa ce m-a tras nu imi mai veniea chiar atat de tare sa vomit].
Dupa ce toata dimineata am petrecut`o la baie, mama mi-a zis ca nu e normal asa ceva, apoi am luat niste pastile de vomitat si de durere de burta, dupa care am adormit pe canapea in hol [pentru ca era mai racoare si eram mai aproape de baie daca se intampla ceva].
De atunci durerea s-a "mutat" pe partea dreapta, in trept cu buricul. Si nu stiu ce sa fac ca ma doare. Mama isi da cu parerea sa nu fie apendicita :-ss. Sunt foarte, foarte speriata. Decand sunt mica am fost mai sensibila si la fiecare mica intepatura plangeam de "udam locul".
Ar putea fi apendicita?
Va multumesc mult pentru rabdarea de a citi lungul meu "roman de durere". Dau funda si voturi. Imi cer scuze daca am scris ceva gresit care nu are logica dar ma grabesc. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| credmma a răspuns:

Nu sunt vreun medic, dar daca nu e ceva care poate fi tratat decat de vreun specialist, NU MAI LUA NIMIC, spartura de orez (fara sare) si/sau paine uscata (la cuptor). Garantez sa treaca in 2 zile (simtitor in prima) daca nu e ceva /repet/ care poate fi tratat decat de vruen specialist.Ai mancat prea mult, stomacul tau a produs un procent mare de acizi pentru dizolvarea/digestia mancarii respective si acum se manifesta.

| AlinnutSsa a răspuns (pentru credmma):

Deja fata de ieri pot sa ma misc mai binisor. ieri nici nu puteam sa merg.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai făcut toxiinfecție alimentară.
Ceai de mentă, calciu lactic 2 tablete luate în doză unică, covrigei, pâine prăjită, brânză dulce degresată și la 2-3 zile poți consuma și carne friptă slabă.
Pa, pa.

| Lamaitzza a răspuns:

Nu cred ca este apendicita. Oricum ce-ar fi sa treci pe la spital tongue Stii..nu cred ca sunt prea multi doctori pe aici plus ca niste analize nu strica niciodata.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Ai mancat ceva si stomacului tau nu i-a prea placut, atata tot.
Nu cred ca ar trebui sa fii ingrijorata, oricum, daca vomitai iti era mult mai bine.
E o simpla indigestie, daca vrei te poti duce la doctor, nu iti strica.

| Rony56 a răspuns:

Iti dau niste sfaturi: cauta pe net informatii sau du-te la doctor.
Cand aveam 7 ani si m-am dus cu mama in parc, ma durea dreapta si stanga burtii, pe la pancreas si ficat.
Dar nu mi-a venit sa ma duc la baie [stiti voi] sau sa vomit.
Du-te la doctor, el stie mai bine.

| ellenuk a răspuns:

Sa stii ca trasul pe maini de aplecate nu e o prostie cie ceva cara pe mine mereu m-a vindecat! daca nu te doare si piciorul nu cred ca e apendicita+ ca e si mai jos putin fata de buric. mergi la medic si fa analize! astept fundita daca te-am ajutat cu ceva!

| Mihaii24 a răspuns:

E posibil sa ai un microb in stomac du-te la spital sa iti faci cateva analize.

Răspuns utilizator avertizat
| MeeJenn a răspuns:

Nu cred ca e apendicita din tot ce ai spus tu. La apendicita ar trebui sa iti amorteasca si piciorul drept si mana. Mama a avut de curand apendicita si am convins-o cu greu sa mearga la doctor, dar acum e bine si e plina de viata. Ea nu putea sa mearga, o intepa in partea dreapta sib osul bazinului, iar dupa tot ce ai spus tu cred ca ar fi apendicita. Cu toate ca ar fi mai bine sa fi vomitat, in cazul in care ai fi fost balonata de la prea multa mancare. Dar aste aunt doar sfaturile mele. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic daca situatia se inrautateste si continua sa te doara.

| Creier a răspuns:

Cel mai bun raspuns dat ar fi de la un doctor. Daca durerea continua sau devine mai intensa e mult mai bine sa mergi la un spital.Acolo vei gasi raspunsuri la intrebarile tale si pe viitoar poate vei sti ce sa faci!

| InMyWay a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor. Multi iti vor da raspunsuri aiurea, deoarece nu sunt in acest domeniu. Consulta un doctor sa nu fie ceva grav. Sper ca te-am ajutat.