| cgflorea2 a întrebat:

Bună TPU, la ce ajută ouăle de prepeliţă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Oul de prepelita este foarte stomac.iti ajuta foarte multe beneficii si cel mai sanatos este sa il bei crud!

| Esperança a răspuns:

Inca din vremurile antice, oul de prepelita a fost apreciat ca un aliment dietetic si vindecator. Desi sunt foarte mici (nu cantaresc mai mult de 10-12g), ouale de prepelita sunt incarcate de substante biologice active necesare pentru buna functionare a organismului. Valoarea lor nutritiva este de 3-4 ori mai mare decat a unui ou de gaina. Ouale de prepelita contin 13% proteine, fata de 11% cat contine un ou de gaina, de trei ori mai multa vitamina B1 si de aproximativ de cinci ori mai mult fier si potasiu. Si in ceea ce priveste aportul de calciu si fosfor, raportul este similar.
Datorita continutului lor, ouale de prepelita sunt considerate a fi mancare dietetica. Acestea nu contin deloc colesterol "rau" (LDL), insa au un continut ridicat de colesterol "bun" (HDL). Spre deosebire de ouale de gaina, cele de prepelita nu cauzeaza alergii. Mai mult decat atat, ajuta organismul sa lupte impotriva simptomelor declansate de alergii gratie proteinei ovomucoide (aceasta este folosita si in producerea unor medicamente menite sa trateze alergiile).
La ce sunt bune ouale de prepelita?
* Previn si combat afectiuni ale tractului digestiv precum gastrita, ulcer stomacal sau duodenal;
* Combat anemia, contribuind la cresterea nivelurilor de hemoglobina din sange si eliminand toxinele si metalele grele din sange;
* Ajuta in tratarea tuberculozei, astmului bronsic, diabetului;
* Lupta impotriva cancerului, avand puternice efecte anticancerigene si ajutand la inhibarea cresterii tumorilor;
* Ajuta la eliminarea calculilor renali, biliari sau hepatici;
* Ajuta la intarirea muschilor inimii;
* Cresc potenta sexuala.
* Determina o buna memorie, intensifica activitatea cerebrala si echilibreaza sistemul nervos.
* Intaresc sistemul imunitar si incetinesc procesul de imbatranire al organelor;
* Imbunatatesc culoarea pielii si intaresc parul facandu-l mai stralucitor si mai voluminos (ouale de prepelita pot fi folosite si ca masca de par sau de fata).