| FunHouse a întrebat:

Langa coltul buzelor mi-a aparut o iritatie. E mai rosie, si se exfolieaza, ma ustura, iar daca deschid gura larg ma doare. Ce ar fi putut cauza asta? Cum as putea sa rezolv aceasta problema? Eu folosesc o pasta de dinti cu aloe-vera, din cauza asta, sau pentru ca sunt deshitratata? Multumesc*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai "zabaluta". se trateaza foarte bine cu unguent cu Tetraciclina.

Abh
| Abh a răspuns:

Raluca447, cum sa puna Aciclovir pe zabaluta? Acel unguent este un antiviral si se aplica pe herpes. Pe zabaluta merge Tetraciclina fiindca aceasta afectiune e data de streptococ sau stafilococ.

| EmaS a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa folosesti unguent tetraciclina, este foarte eficient.

| xname23 a răspuns:

Daca nu apar pustule[basicute cu lichid] nu e nici o forma de herpes. daca se exfoliaza e posibil sa fie psoriazis.incearca un tratament cu nidoflor[unguent] sau clotrimazol[solutie sau unguent]. sunt mai multi factori care determina aparitia psoriazisului:fumatul,sresul, amigdalite, etc.

| DarkSkittles a răspuns:

Ai o "zabaluta"...Se trateaza cu Aciclovir. Chiar saptamana trecuta am scapat si eu de aceeasi chestie.Cauza e ca ai baut dintr-o cana straina sau ai manat undeva (nu acasa)...

| DarkSkittles a răspuns:

Eu ma dau cu aciclovir de obicei cand am asa ceva si imi trece f repede.

| Tedoraaa a răspuns:

Probabil este doar un herpes, o sa treaca el
poti folosi glicerina boraxata

| FunHouse explică:

Multumesc pentru. raspunsuri, stiu ca a trecut ceva timp, dar nu am intrat de mult si macar sa va multmumesc