| Kjhiok68945 a întrebat:

Buna, TPU! M-am trezit cu ochiul umflat, cu pleoapa ochiului umflata. Nu ma doare, dar nu ma pot uita in sus. Daca pun gheata imi trece sau ar trebui sa merg si la oftamolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Evident, trebuie sa te consulte un oftalmolog! Trebuie stabilit daca edemul pleoapei este expresia unei probleme oftalmologice sau are o alta origine(in care situatie trebuie sa te adresez altui medic!). Nu folosi gheata pentru reducerea edemului! --- pune-ti comprese reci cu ceai de musetel.

| Începătorul988 a răspuns:

Ai stat in curent. Pune gheata, si daca nu incepe sa iti treaca in 24ore mergi la un oftalmolog.

| Peridava a răspuns:

Daca ochiul si pleoapa sunt umflate de la raceala/curent, gheata iti va face si mai rau. Mergi la oftalmolog.