| Claudiamuresan a întrebat:

Ma numesc Claudia și am 21 de ani. Ieri stăteam liniștita pe pat când deodată îmi simt bătăile inimi in piept, îmi duc mâna pe piept și simt cum îmi bate super repede. Mi-am luat tensiunea și era 15, 5 și pulsul 138. Vise pare mare? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Inima incepe sa bata tare si din pricina sperieturii.
Este si normal ca omul sa isi simta bataile inimii atunci cand isi pune mana pe piept. Numai daca e mort nu simte bataile inimii. raised eyebrows
Tu nu trebuia sa te sperii din pricina aceasta. Apoi tensiunea nu se masoara in conditii de felul acesta sau atunci cand se depune efort, si nici cand este foarte cald. Tensiunea se masoara in fiecare dimineata fara sa te ridici din pat, in pozitia sezand timp de o saptamana. In felul acesta se poate stabili tensiunea unui om.
Iar daca ai tensiometru in casa, inseamna ca in familie cineva sufera de hipertensiune; si aceasta se poate transmite pe cale genetica de la parinte sau copil. Daca tensiunea ta este peste valorile normale, numai un medic iti poate spune. De asemenea hiper tensiunea este o boala de care se poate scapa doar printr-un stil de viata sanatos (nu exista medicament care sa vindece pe om de hipertensiune).
Acesta este un catalog in care se gaseste si tensiunea: https://postimg.org/image/495troxd7/

| CuriousStuff a răspuns:

Sa te duci la medicul tau de familie si sa-i spui ce s-a intamplat iar mai apoi sa-ti iei un bilet catre cardiologie pentru niste examinari mai amanuntite. E foarte mare acel puls, si nu probabil ci cu siguranta ai o aritmie daca a inceput asa din senin. Posibil TPSV (tahicardie paroxistica supraventriculara). Insa doar medicul cardiolog poate sa-ti spuna asta si cauza ei dupa ce iti face un ecg sau iti pune un holter pentru monitorizare pe 24 de ore si iti face un eco-cord. Nu trebuie sa intri in panica, nu e o aritmie care sa puna viata in pericol insa trebuie tinuta sub observatie si trebuie sa iti spuna medicul o tehnica prin care poti sa-ti listesti inima, insa asta doar dupa ce esti sigura ca e TPSV si nu altceva.

| Claudiamuresan explică (pentru CuriousStuff):

Dar cum se pune holterul simți ceva te doare sau cum este. Îmi e puțin frica.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Claudiamuresan):

Iti lipsete 4 electrozi (abtibilduri) pe piept si trebuie sa porti un dispozitiv putin mai mare decat un telefon dupa tine, dispozitiv legat cu niste cabluri de acele abtibilduri. Acest dispozitiv masoara impulsurile electrice ale inimii tale, de fapt, este un mini ekg pe care il porti mereu dupa tine si iti face un ekg lung pentru tot timpul cat il porti, astfel medicul poate sa vada daca cumva au aparut ceva modificari, pentru ca ar fi greu sa iti faca un ekg exact atunci cand incepe acel episod de tahicardie, pana il simti, pana anunti si pana iti face ekg-ul probabil dispare.

| Betty12345678 a răspuns:

Eu patesc asta tot timpul, ar trebui sa mergi la un medic.Mie mi-a prescris distonocalm.

| Andersen2k18 a răspuns:

Probabil ai Aritmie Cardiaca, adica modificari ale batailor inimi, iti recomand sa te duci neaparat la doctor, pentru ca poate provoca complicati urate.

| Elegant a răspuns:

Buna! Tensiunea nu e foarte mare, e medie. Daca ai aveao putin mai mica ar fi super. Pulsul e forte mare. In mod normal trebuie sa varieze de la 60 la 90. Mergi la un medic

| Onofrei_Gabi_Si_Deny_1979 a răspuns:

Eu am pățit asa.Ia.o din timp si dj.te la medic.l