| Walker a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o parere? Astazi Am inceput tratamentul la o masea cariata. Mi-a curatat zona, a scos nervul si mi-a pus vata acolo pana maine cand urmeaza sa faca obturatie de canal.Am o intrebare.Cand se duce efectul anesteziei ma va durea maseaua? Am auzit ca o sa ma doara pana maine.
Multumesc, dau un fundoi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Maseaua a fost intr-o stare grava daca s-a ajuns la scoaterea nervului.Vata aceea nu e vata de fapt ci un tratament cu antibiotic pus pe canalele de unde a scos nervul.
S-ar putea sa te doara pentru ca zona a fost agresata. Poti lua un analgezic.
@Ema? Nervul i-a fos scos cum sa-l mai "omoare"?

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Inseamna ca nu am inteles eu bine.Credeam ca i-a pus arsenic ca sa ii omoare nervul. Iar esti pe urmele mele?

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Nu.Doar simt cand dai raspunsuri pe langa subiect.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Cred ca ti-ai gresit cariera. Politist trebuia sa te faci.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Probabil ca a pus ceva ca sa omoare nervul. Daca chiar te doare putin, poti sa bei un calmant.

| gioia a răspuns:

Daca a pus vata atunci mai intai schimba dentistul. Daca a scos nervul nu mai are ce sa te doara. Dupa oburatie de canal doare putin cand trece anestezia dar e suportabil. E mai mult o jena.