| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt un pic cam aiurea sa scriu despre asta dar totusi am nevoie de un sfat inainte de a merge la medic. De cateva zile am o secretie vaginala urat mirositoare(un miros ca de medicament), de asemenea la nivelul urechii externe cleiul este rosiatic si urat mirositor. Imi lipseste pofta de mancare dar imi vine sa beau foarte multe lichide pe care nu le elimin. Va rog frumos sa ma ajutati daca va pricepeti ce ar putea fi. Sunt foarte ingrijorata si stiu ca voi primi sfaturi cu "du-te la medic". Da o sa merg luni la medic dar pana atunci as vrea sa stiu daca aveti idee ce ar putea fi. Va multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Numai medicul iti poate da un tratament corespunzator.
Tratamentul candidozei este cat se poate de simplu. La femei, intern, prin introducerea in vagin de ovule antifungice (impotriva ciupercilor) si extern, prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, in general timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, candidoza poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii Candida Albicans. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei. Si pentru o mai buna intelegere a acestui aspect iti voi da un exemplu.

Pentru a rezolva aceasta problema a candidozei nu trebuie actionat asupra efectelor (mancarimi, scurgeri, etc.) ci asupra cauzelor. Trebuie sa stii foarte bine care este cauza si asta o poti afla numai impreuna cu medicul care trateaza. Degeaba urmezi tratamente cu ovule sau tablete daca nu indepartezi cauza care a dus ruperea echilibrului in flora vaginala. Nu trebuie "sa scapi de candida" (exista la toti oamenii dar numai unii au probleme) ci trebuie sa scapi de cauza care duce la aparitia infectiei. De exemplu daca acest dezechilibru vaginal este cauzat de un diabet, nu vei scapa de probleme pana cand nu vei scapa de diabet... ovulele folosite ca tratament nu pot decat sa actioneze temporar asupra echilibrului florei vaginale. Imediat dupa intreruperea folosirii ovulelor problema va reapare fiindca diabetul este in continuare cauza netratata. Am folosit diabetul numai ca exemplu, insa pot fi si alte cauze, dupa cum ai vazut.

| jadir a răspuns:

Probabil e vb de o infectie care da o stare subfebrila si din cauza asta bei si multa apa, binenteles medicu e mai in masura sa-ti raspunda.

| vikingr a răspuns:

HelpMeAndMeHelpYou cred ca esti un idiot
poate sa fie o candidoza vaginala. Nu ezita sa consulti un ginecolog!

| vikingr a răspuns:

HelpMeAndMeHelpYou mai bine taceai!

La tema : cred ca poate sa fie o candidoza vaginala. Nu ezita sa consulti un ginecolog!

| InspectorulTPU a răspuns:

Salut si mie mi sa intanplat sunt baiat si e foarte bine pentru ca ti sa intanplat asta pentru ca ti se curata corpu de toxine pentru a se putea dezvolta funda te rog frumos si daca ai nelamuriri da-mi pm pe mesaj privat.