| Irinadarian a întrebat:

Mama are probleme articulare, iar de mult timp o doare intreg piciorul stang, din cauza aceasta nu calca bine pe el, schioapata. Noaptea o iau dureri mari incat ajunge sa si tipe. Se da cu creme pentru dureri articulare, ia pastile calmante, dar doar o calmeaza putin. Ma ingrijorez foarte tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Mergeti la un medic de specialitate, mai întâi la medicul de familie și apoi va da trimitere către specialistul necesar.Incercati Urimil și Celadrin pentru așa ceva, sunt foarte bune.Se găsesc în farmacii.Sanatate multa!

| Simpatic a răspuns:

Pai daca tot ati zis de medic recomandati un medic sa stie si fata asta la ce specializare.
Eu ii recomand mamei tale sa mearga la un reumatolog bun cat si la un medic de asta (daca se constata asta) de recuperare medicala!
Un reumatolog priceput ii va da o serie de analize de facut (la sange da exista asa ceva, printre care si factorul reumatoid) cat si o serie de investigatii daca este cazul precum RMN sau radiografie sau ecograf articular.Doar in baza unor analize care sa arate ce are mama ta de fapt i se va pune un diagnostic si ii va da un tratament.

| RAY a răspuns:

Si eu am avut, dar am inceput sa fac simple excertiti si mi-a trecut durerea, asta cu calmante nu rezolva problema, mersul pe jos, dieta ajuta, fizioterapia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa mearga la doctor?

| johnnny123 a răspuns:

Asta pentru că unguentele si calmantele tratează doar simptomele, nu tratează cauza. Atâta timp cât nu se elimină cauza, simptomele vor continua să apară și vor fi tot mai grave.

Este ca și cum ai avea o gaură în zidul casei prin care intră frigul, dar în loc să astupi gaura tu pui mai multe lemne în sobă. Asta nu rezolvă problema decât temporar.

Iar cauza se tratează la medic, unde ar fi trebuit să se ducă demult, nu să ajungă să șchioapete.