| Deea0108 a întrebat:

Buna TPU! Mi-am făcut analizele la sange, mi-a ieșit glicemia 106.9, am fost la medicul de familie și mi s-a spus sa fac o hemoglobina și o glicozilata. Până la această analiză va mai dura câteva zile și si sunt foarte speriata... Oare este posibil sa fie vorba de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Analiza de diabet se face ne-consumand nimic dulce timp de 24 ore inainte de recoltare.
Sub vaşoarea de 120 nu trebuie sa-ti faci probleme de diabet.
Abia peste valoare de 160-180 trebuie sa te ingrijorezi.

| Deea0108 explică (pentru Bula):

Când am făcut analizele nu am mâncat nimic dulce 3 zile și am cosnumat și alimente puține cu o zi înainte de programare. In tabelul de analize la glicemie scrie că trebuie să fie minim 74 și maxim 106 și rezultatul meu este 106.9. Când am fost la doctorul de familie astăzi chiar nu mi-am făcut griji, am zis că e normala. Ea m-a pus să fac analizele care le-am menționat pentru a vedea glicemia pe ultimele 3 luni. M-am uitat pe analizele precedente și am avut în timpul sarcinii 68, 57 și ultima data 82.

| Bula a răspuns (pentru Deea0108):

Nu te ingrijora!
Cealalte analize sunt pentru verificarea daca totul este in regula.

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce varsta ai si daca ai mancat ceva inainte de a ti se lua glicemia.

| Deea0108 explică (pentru darrio2007):

Am 23 de ani. Nu am mâncat nimic înainte de analize. Am decis sa îmi fac analizele pentru că de 2 săptămânii aveam stări de amețeală, stări de voma și dureri de cap. Cu o zii înainte de analize m-am simțit foarte rău și am mâncat odată, asta fiind pe la ora 3 după masă și nu am mai mâncat nimic până a doua zi după analize

| Nirvanaaa a răspuns:

Diabetul se pune ca diagnostic după măsurători repetate ale glicemiei din sânge. Poate doar sa fi fost mare pe moment. Hemoglobina glicozilata se face dimineața ( ai grija la acest aspect când recoltezi - sa nu fie pe la 12-13:00). Nu te speria încă, ca nu știi dacă e asta valoarea constanta a glicemiei, poate a fost doar un episod.

| mi25 a răspuns:

Limita maxima a normalului glicemiei difera de la un laborator la altul, in functie de metoda folosita. Ea difera de la 99 la 110. Cu 106, 9 poti fi sigura ca nu ai glicemie.
Ti-a spus sa faci hemoglobina glicozilata care costa in jur de 25 de lei daca nu ai trimitere. Si nu poti avea trimitere de doua ori intr-o luna pentru aceiasi boala.