| anonim_4396 a întrebat:

Mi am scos ghipsul dupa 10 zile avand o entorsa la glezna. Doctorul mi a zis sa il tin 10-14 zile da eu l am dat dupa 10 ca nu mai suportam. Acum la o ora inca ma doare putin si nu pot ridica piciorul, e amortit si imi cade in jos gen. Piciorul e umflat putin. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa faci cum ti s-a spus.Sa mai tii ghipsul.Acum degeaba te mai vaiti pe aici.Suporta consecintele.Du-te iar la el si vezi ce se mai poate face.

| Florentina9210 a răspuns:

Sa o fi lasat ghipsul unde a fost pus de doctor. El de nebun ti-a zis sa il tii 14 zile?
Eu cred ca nu!
Suporta consecintele.
Mergi inapoi la dansul!

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru Florentina9210):

Mi-a zis 10-14 zile si l-am scos dupa 10 zile. Nu cred ca era mare diferenta daca il scoateam dupa 3-4 zile.

| Florentina9210 a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Ba era! Deoarece locul inca nu este vindecat!
Daca ar fi fost vindecat, nu te-ar mai fi durut acum!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Din pacate te-ai grabit deoarece diferenta de timp este "enorma" si in acest moment tendoanele iti sunt inca insuficient refacute. Maine la prima ora prezinta-te la medicul ortoped care ti-a aplicat aparatul gipsat. Sanatate.

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Are ceva daca il pun la loc si il infasor bine cu fasa?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Nu cred sa ajute, insa va trebui sa ai grija sa nu-l fortezi deloc. Eventual sa-l infasori maine dimineata inainte de a merge la ortopedie.

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Chiar trebuie sa ma duc acolo. O sa ma certe ca l-am dat jos singur si nu il mai suportam, am si claustrofobie, imi transpirase piciorul, ma zgaria... Cand l-am pus a zis ca am o entorsa, sunt doar intinse. si in 10-14 il dam jos. Nu pot aplica Sindolor si alte creme si sa il mai tin in fasa?

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si apropo am mai citit ca trebuie sa il tin repaus 7 zile. L-am tinut chiar 10 zile repaus.

| TheWomanCat a răspuns:

Proasta alegere, acum si daca iti pui la loc ghipsul nu mai are rost.Du-te inapoi la medic sa vezi ce e de facut.

| Fefe2009 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie asa. Consulta medicul.